Pse po vdesin kaq shumë mjekë nga COVID-19 në Serbi? (statistika)
Lokale

Pse po vdesin kaq shumë mjekë nga COVID-19 në Serbi? (statistika)

14.Jan.2021 07:54
0

Vdekshmëria nga coronavirus në Serbi është relativisht e ulët, rreth 3.600, por shkalla e fataliteteve në radhët e bluzave të bardha është shumë më e lartë se në kombet e tjera.

Të dhënat nga Unioni i Doktorëve dhe Farmacistëve (UDP) ka zbuluar se 72 mjek kanë humbur jetën nga COVID-19 në Serbi, vend me një popullsi prej 7 milionë banorësh, krahasuar me 43 në Mbretërinë e Bashkuar e cila ka mbi 60 milionë banorë.

Kritikët kanë fajësuar gjendjen e sistemit shëndetësor, i cili vuan nga mungesa e financimeve që prej 2013. Në momentin që coronavirusi i ri trokiti në dyert e fundit, sektori i shëndetësisë ishte krejtësisht i papërgatitur. 

Organizim jo i mirë, lodhja e personelit dhe mungesa e pajisjeve përkatëse kanë kontribuar në numrin e lartë të jetëve të humbura në mesin e bluzave të bardha, u shpreh presidenti i UDP Rade Panic për Euronews, i cili shtoi se shifrat mund të jenë edhe më të larta.

Panic shpjegon se në spitalet serbe ka dështuar ndarja midis reparteve të pacientëve me COVID-19 dhe atyre që vuajnë nga sëmundje të tjera, ndërsa stafi vuan nga një mungesë e theksuar pajisjesh mbrojtëse siç janë dorezat, maskat, etj.

Kur ekspertë të shëndetit janë përpjekur të përçojnë zërin në media, thotë ai, gazetarët janë sanksionuar, teksa përmend dhe rastin e një reporteri të arrestuar në prill të vitit të shkuar.

Sektori i shëndetësisë në Serbi ndodhet në vështirësi prej vitesh, me largime masive të mjekëve për shkak të pagave të ulëta.

Thatësirë historike, Stambolli ka mbetur me 45 ditë ujë
Votat nga Serbia, përmes postave tranzitore në Kosovë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration