Presidenti: Serbia i urren shqiptarët e Preshevës
Lugina

Presidenti: Serbia i urren shqiptarët e Preshevës

15.Mar.2019 07:51
0

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka thënë se Serbia i urren shqiptarët e Preshevës

Por, është vetë Thaçi ai që thotë se nuk do të ndalet derisa ta bashkojë Luginën e Preshevës me Kosovën.

Madje sipas tij, më e lehtë është kjo punë se sa që ka qenë liria dhe pavarësia e Kosovës.

“Serbia i urren shqiptarët e Luginës së Preshevës. Shteti serb e do vetëm territorin e atij vendi. Përndryshe njerëzit atje i sheh vetëm si ngarkesë,” ka thënë Thaçi sonte në Zona e Debatit.

Thaçi gjithashtu tha se Serbisë as që i bëhet vonë për shqiptarët e Luginës.

“Ata janë komuniteti me i diskriminuar në kuptimin më klasik në gjithë rajonin e Evropës. Serbisë as që i bëhet vone për shqiptarët e Luginës ndërkohë qe serbët në Kosovë gëzojnë të drejtat e barabarta si gjithë qytetarët tjerë,” shtoi Presidenti i Kosovës.

Gazetaria,profesioni më i mirë në botë, pasioni që s’njeh kufij
Sulm racist në një xhami në Zelandën e Re
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration