Përfundon me kokën lart aventura e Kombëtares në Euro 2024
Rajoni dhe Politika

Përfundon me kokën lart aventura e Kombëtares në Euro 2024

25.Jun.2024 07:59
0

Shqipëria është përshëndetur nga Kampionati Evropian i Futbollit 2024 në Gjermani, pasi u mposht 1:0 nga Spanja në ndeshjen e fundit dhe vendimtare të Grupit B të hënën mbrëma në Dyzeldorf.

Kjo ishte hera e dytë që Shqipëria mori pjesë në një evropian, pas debutimit dhjetë vjet më parë, kur gjithashtu kishte dështuar të kalonte në fazën e eliminimit direkt.

Me gjithë përpjekjet dhe faktin se Spanja vendosi në fushë tërë ekipin e dytë, duke i pushuar titullarët, Shqipëria nuk ia doli ta marrë një fitore që do të kishte qenë historike për të, për të kaluar në rrethin e 16 më të mirëve në Euro 2024.

Ferran Torres shënoi pas vetëm 13 minutave lojë në Dyzeldorf, kur e mposhti Thomas Strakoshën me një goditje të përkryer nga afërsia pasi u shërbye nga Dani Olmo, duke i dhënë furisë së kuqe fitoren e tretë në po aq ndeshje në grup – një rekord i përkryer.

Shqipëria e mbylli grupin në vendin e fundit me vetëm një pikë, pas dy humbjeve dhe një barazimi.

Spanja si lidere e grupit dhe Italia kalojnë në rrethin e ardhshëm të garës, ndërsa Kroacia i bashkohet Shqipërisë si dy kombëtaret e eliminuara nga Grupi B.

Shqipëria, e drejtuar nga ish-futbollisti i Brazilit, Barcelonës dhe Arsenalit, Sylvinho, shkoi në Euro 2024 shumë më e përgatitur se dhjetë vjet më parë dhe pas një fushate kualifikuese shumë më të mirë.

Por, ajo nuk e pati fatin që do ta kishte dëshiruar në shortin e fazës grupore, pasi shorti e vuri përballë tri herë kampiones, Spanjës, dy herë kampiones Italisë, dhe një Kroacie të fuqishme në vitet e fundit.

Me gjithë këtë, Shqipëria shfaqi lojën e saj të përmirësuar, pavarësisht se ajo ishte e pamjaftueshme për ta mbajtur atë më gjatë në garën e Euro 2024.

Kuqezinjtë gëzuan një mbështetje të jashtëzakonshme nga tifozët në Gjermani. Shqipëria pati mbështetjen edhe të shumë shqiptarëve të Kosovës, posaçërisht të atyre në diasporë.

 

Por, tifozëria e saj solli edhe polemika, pasi Federata e Futbollit e Shqipërisë u dënua me dy gjoba dhjetëra mijëra euroshe për shkak të sjelljes së tifozëve të saj në dy ndeshjet e para.

Shqipërisë i mungoi edhe sulmuesi i saj kosovar, Mirlind Daku, në ndeshje kundër Spanjës, pasi ai u pezullua për dy ndeshje në fundjavë, për shkak se UEFA gjeti se ai bëri sjellje të pahijshme pas barazimit 2:2 me Kroacinë në ndeshjen e kaluar, duke nxitur kritika nga Federata e Futbollit e Maqedonisë së Veriut.

Gjermania kërkon infermierë kosovarë , ministrja e Shëndetësisë pasnesër vjen në Kosovë
Minat e rrezikshme kërcënojnë civilët, situata më kritike në komunën e Bujanocit?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration