Gjermania kërkon infermierë kosovarë , ministrja e Shëndetësisë pasnesër vjen në Kosovë
Rajoni dhe Politika

Gjermania kërkon infermierë kosovarë , ministrja e Shëndetësisë pasnesër vjen në Kosovë

25.Jun.2024 07:53
0

Ministrja gjermane e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, Ursula Nonnemacher do ta vizitojë Kosovën për të mësuar rreth rekrutimit të stafit të ri infermieror nga jashtë, raporton Frankfurter Allgemeine Zeitung, përcjell Gazeta Express.

Një zëdhënës i ministrisë tha të hënën se ajo do të fluturojë të mërkurën për në Kosovë dhe më pas do të marrë informacion për projektin e modelit “National Matching Brandenburg”.

 

Projekti, i cili filloi në vitin 2016, synon vendosjen e refugjatëve dhe emigrantëve me profesione shëndetësore si specialistë në spitale dhe ambiente të kujdesit shëndetësor.

Fokusi është në “rekrutimin aktiv të të rinjve nga Kosova, të cilëve duhet t’u jepet perspektiva e karrierës dhe e jetës në Brandenburg përmes trajnimit si specialistë të infermierisë”, tha ministria vitin e kaluar.

 

Projekti financohet nga Ministria e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë me rreth 230,000 euro në vit.

Sfidat e sigurisë mbledhin në takim ministrat e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor
Përfundon me kokën lart aventura e Kombëtares në Euro 2024
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration