“Parku i paqes” në Tërnoc kushtoi afro 6 milion dinarë
Lugina

“Parku i paqes” në Tërnoc kushtoi afro 6 milion dinarë

21.Nov.2018 10:45
0

Drejtoria për Investime Kapitale e Komunës së Bujanocit, në fshatin Tërnoc e ka shndërruar ish deponinë e egër në një shëtitore me standarde evropiane.

Projekti ka kushtuar rreth gjashtë milion dinarë, ndërsa ky vend është emëruar “Parku i Paqes”, në shenjë përkujtimi të 31 marsit të vitit 1999, kur forcat ushtarake serbe dhunshëm kishin detyruar banorët shqiptarë të dilnin nga shtëpitë e tyre në këtë pjesë.

Sot ky vend duket ndryshe, kështu ka vlerësuar Enver Ramadani, nga Drejtoria për Investime Kapitale e Komunës së Bujanocit, shkruan Titulli.com.

I kënaqur për investimin e komunës është shprehur edhe kryetari i Bashkësisë Lokale në Tërnoc, Mustaf Alishani.

 “Duke kujtuar te kaluarën që shënoi ketë vend, shprehet edhe i kënaqur për projektin.”, tha një banorë i këtij fshati Qahil Hiseni.

Fshati Tërnoc është vendbanim i madh shqiptarë në komunën e Bujanocit, në bazë të statistikave të regjistrimit të popullatës në vitin 2002, kishte 11 mijë banorë etnik shqiptarë.

Mirëpo kushtet ekonomike, politike dhe ato të sigurisë kanë detyruar që më se 70% e banorëve të Tërnocit të jetojnë larg vendlindjes, në mërgim por edhe në republikën e Kosovës./B.R/Titulli.com/

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration