Paralajmëron deputeti i Bundestagut: “Parlamenti gjithëserb” kërcënim për paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor
Rajoni dhe Politika

Paralajmëron deputeti i Bundestagut: “Parlamenti gjithëserb” kërcënim për paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor

10.Jun.2024 08:57
0

Parlamenti gjithëserb” duhet marrë seriozisht, si një kërcënim për paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor, edhe pse e gjithë kjo duket si folklor politik me të cilin Aleksandar Vuçiq dhe Millorad Dodik duan të mbulojnë se janë të lodhur politikisht.

Me një ideologji të tillë, ata tregojnë paaftësinë e tyre për t’iu përgjigjur pyetjeve jetike të shekullit 21, të cilat janë të nevojshme për të ardhmen e sigurt si të popullit serb, ashtu edhe të të gjithë popujve në Ballkanin Perëndimor. Kështu thotë deputeti i Bundestagut, Josip Juratoviq në një intervistë për Pobjeda.

 

Ai shpjegon se kjo është një nga arsyet pse Aleksandar Vuçiq dhe Millorad Dodik sillen në një panik të tillë, sepse e dinë se fundi i tyre politik po u afrohet përmes funksionalitetit të institucioneve demokratike.

 

“Është fakt se qeveria e Aleksandër Vuçiqit në Serbi ka një ndikim të fortë në situatën politike në Mal të Zi. Fatkeqësisht, çështja e identitetit kombëtar është bërë më e rëndësishme në Mal të Zi sesa çështjet e jetës së përditshme të qytetarëve të tij. Kështu, Mali i Zi u bë gjithashtu viktimë e sindromës ballkanike, e cila i ka udhëhequr njerëzit e Ballkanit Perëndimor për gati katër dekada nëpër shkretëtirën e urrejtjes, krimit politik dhe nepotizmit në kërkim të një toke të premtuar që mund të jetë vetëm BE dhe e bazuar. mbi vlerat demokratike. Më e keqja është se fetë nuk i shërbejnë më fesë, por janë vënë në shërbim të politikanëve që u ngjitën në kolltuqe me demagogji dhe nuk dinë të respektojnë besimin që u ka dhënë populli. Prandaj, në një klimë të tillë, është e nevojshme të kërkohen demokratë të vërtetë, që ekzistojnë në parti të ndryshme demokratike dhe që do të bëjnë përpjekje për të funksionuar institucionet shtetërore dhe BE-ja duhet të jetë pranë tyre nëse ata mendojnë vërtetë me BE-në. perspektiva e Malit të Zi. Situata botërore është shumë serioze dhe për këtë arsye Mali i Zi nuk duhet të jetë një vend rast, në fund të fundit, si asnjë vend tjetër në Ballkanin Perëndimor”, mendon ai.

 

Sa i përket “Kuvendi Gjithëserb”, deputeti mendon se duhet marrë seriozisht si kërcënim për paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor, edhe pse i gjithë duket si folklor politik me të cilin Aleksandar Vuçiq dhe Dodik duan të mbulojnë se janë të rraskapitur politikisht.

“Me një ideologji të tillë, ata tregojnë paaftësinë e tyre për t’iu përgjigjur pyetjeve jetike të shekullit të 21-të, të cilat janë të nevojshme për të ardhmen e sigurt si të popullit serb, ashtu edhe të të gjithë popujve të Ballkanit Perëndimor. BE-ja dhe e gjithë bota e lirë demokratike janë gjithmonë në dispozicion jo vetëm të forcave demokratike në Mal të Zi, por edhe në të gjithë rajonin, përfshirë edhe Serbinë, për të hyrë sa më shpejt në BE përmes proceseve demokratike dhe ndërtimit të institucioneve demokratike. Në fund të fundit, kjo është një nga arsyet pse Aleksandar Vuçiq dhe Milorad Dodik sillen në një panik të tillë, sepse e dinë se fundi i tyre politik po u afrohet përmes funksionalitetit të institucioneve demokratike”.

Përplasja mes një veture dhe traktori në fshatin Levosoje të Bujanocit, çka dihet deri tani?
Gjenerali amerikan Clark : Ambiciet ruse pengojnë stabilitetin mes Kosovës dhe Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration