Organizohet akademi përkujtimore për Jonuz Musliun në Bujanoc (agjenda)
Lokale

Organizohet akademi përkujtimore për Jonuz Musliun në Bujanoc (agjenda)

13.Jan.2020 22:08
0

Me rastin e dy vjetorit të vdekjes së liderit të Lëvizjes së Progresit Demokratik,  Jonuz Musliu organizohet akademi përkujtimore dhe aktivitet tjera përcjellëse në komunën e Bujanocit, shkruan Titulli.com.

Aktivitetet fillojnë më 18 janar me vedosjen   e gurëthemelit të pllakës përkujtimore në vendlindjen e tij ndërsa  përfundojnë më 20 janar me akademinë në sallën e madhe të shtëpisë së kulturës në Bujanoc.

Këshilli organizativ ftonë për pjesëmarrje ndërsa organizimi mbështetet nga komuna e Bujanocit dhe Këshilli Kombëtar Shqiptar.

Jonuz Musliu, në kohën  e vdekjes ishtë në pozitën e Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe kryetarit të kuvendit komunal të komunës së Bujanocit.

I ndjeri Musliu ishte kryetar i kuvendit të komunës së Bujanocit,  kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe mbrojtës  politik  i të drejtave të shqiptarëve në Luginë të  Preshevës dhe njëri nga të vetmit që në vazhdimësi përsëriste qëndrimin se duam bashkim me Kosovën.

Jonuz Musliu, ish i burgosur politik dhe veprimtar në fillim rreshtohet në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, pas luftës ishte pjesë e Trupave Mbrojtëse të Kosovës ndërsa ishte ndër themeluesit e parë të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc dhe  ka drejtuar Këshillin Politik të UÇPMB-së , një formacion ushtarak i kryengritësve shqiptarë që luftonin për liri në këtë rajon./Titulli.com/

“Ne nuk të japim Kosovo, ke qenë gjithmonë e jona”, tenisti serb provokon me këngë ultranacionaliste
29-vjeçarja nga Gjilani që ligjëron në universitetin numër një të Gjermanisë (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration