Muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” u prezantua në Preshevë (foto)
Lokale

Muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” u prezantua në Preshevë (foto)

21.Sep.2020 07:35
0

Para objektit të komunës së Preshevë është prezantuar muzeu lëvizës “Tirana vjen tek ti” dhe është mikëpritur nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës Anuela Ristani me stafin e saj dhe drejtoreshën e Unionit Bashkive Shqiptare në rajon, Andriola Kambo.

Publikut lokal ju prezantu një pjesë e vogël e traditës së Tiranës me veshjet etnografike që strehon në miniaturë rrugëtimin dhe kujtesën e një qyteti që përgjatë një shekulli, falë bujarisë dhe trashëgimisë së tij më të mirë si dhe kontributit të elitave kombëtare, u shndërrua në kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve.

Gjithashtu përfaqësues të komunës së Preshevës kanë ndarë mirënjohje për bashkinë e Tiranës dhe së bashku kanë vizituar edhe disa objekte me karakter kulturorë ndërsa SHKA “Presheva” kanë prezantuar një program kulturorë.

Muzeu i lëvizës “Tirana vjen tek ti” synon promovimin e turizmit, kulturës dhe traditave të qyteteve shqipfolëse, të bashkuara tanimë në Unionin e Bashkive Shqiptare që përfshin edhe qytetin e Prizrenit, Gjakovës, Pejës, Prishtinës, Shkupit, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës./Titulli.com/

Ja se si të postoni foto panoramike në Instagram
Trumpi gjatë tubimit zgjedhor: Po i ndalim vrasjet masive midis Kosovës dhe Serbisë (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration