Mustafa: S’pranojmë asgjë më pak se komplet Luginën pjesë të Kosovës
Lugina

Mustafa: S’pranojmë asgjë më pak se komplet Luginën pjesë të Kosovës

09.Jan.2019 09:32
0

Lugina e Preshevës nuk do të pranojë asgjë më pak se bashkimin e Preshevës, Bujanocit e Medvegjës me Kosovën, në dialogun me Serbinë. 

Këtë qëndrim e ka bërë të qartë në IMAZH të RTK-së, Ragmi Mustafa, Kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar. “ Nuk pranojmë që disa fshatra të luginës të bëhen pjesë e Kosovës e pjesa tjetër e luginës të mbetet nën Serbi”, ka deklaruar Mustafa.

Sipas tij meqë Serbia kërkon majën e Panqiqit, atëherë Kosova duhet të kërkojë si ekujvalencë komplet luginën përfshirë edhe qendren stervitore të forcave sepciale ndërkombëtare.

Ai është shprehur optimist se Lugina do të jetë pjesë e këtij dialogu, dhe sipas tij, Presheva, Mendvegja e Bujanoci me komplet terësinë e tyre teritoriale, do të bëhen pjesë e Kosovës. Mustafa, tha se ende nuk kanë marë përgjigje në letrën që I kanë shkruar delegacionit shtetëror të Kosovës dhe Mogherinit, por pret që në platformën e bisedimeve Lugina të përfshihet në të.

Shkencëtarët premtojnë “domate djegëse” për tryeza
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration