Murati: Nuk guxojmë ta humbin rastin historik për Luginën
Lokale

Murati: Nuk guxojmë ta humbin rastin historik për Luginën

07.Mar.2019 08:24
0

Valon Murati, kryetar i Lëvizjes për Bashkim, në Rubikon të KTV-së ka thënë se Kosova duhet ta shfrytëzojë këtë moment që ta përfshijë Luginën e Preshevës në dialogun me Serbinë, meqë sipas tij, pas 100 vitesh është hera e parë që po ofrohet një mundësi e tillë.

“Mendoj që interes i shqiptarëve dhe i Kosovës është që të përfshihet edhe Kosova Lindore, për një bisedë të balancuar me Serbinë”, ka thënë Murati.

“Qe 10 vjet është folur vetëm për Kosovën, vetëm për serbët në Kosovë, është hera e parë që po na ofrohet mundësia që të flasim për Serbinë, për shqiptarët në Serbi”, ka thënë më tej ai, përcjell Koha.net.

Moment historik e quan edhe Ragmi Mustafa, kryetar i këshillit nacional për shqiptarët.

Sipas tij, ky moment duhet të lexohet drejt dhe vendbanimet shqiptare, Presheva, Bujanoci e Medvegja t’i bashkohen Kosovës.

“Ajo që është e rëndësishme është se ky moment historik duhet të lexohet drejt pa marrë parasysh se po ngjallë frikë. Liderët tonë e kanë thonë që e donë komplet në kufijtë kadastral mirëpo nuk janë ata që e përcaktojnë këtë. Në kuadër të kësaj duhet të përfshihen vendbanimet e shqiptarëve. Presheva, Bujanoci dhe Medvegja t’i bashkohen Kosovës”, ka thënë Mustafa.

Rrëfimi për foshnjën që dyshohet se iu shit çiftit nga Presheva, burri thotë se fëmija s’ishte i tij?
Vllasi: Kush nuk do të donte bashkimin e Kosovës me Luginën, por është opsion joreal
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration