Mihajloviq: Me fondin amerikan po shqyrtojmë ndërtimin e autostradës Bujanoc-Gjilan-Shtërpcë
Lokale

Mihajloviq: Me fondin amerikan po shqyrtojmë ndërtimin e autostradës Bujanoc-Gjilan-Shtërpcë

08.Sep.2020 15:16
0

Marrëveshja ekonomike e nënshkruar në Uashington javën e kaluar vlen afër 4 miliardë dollarë në investime të reja dhe përfaqëson një bum investimesh për të gjithë rajonin, tha në Vrajë zëvendës kryeministrja dhe Ministrja e Ndërtimit të Serbisë, Zorana Mihajloviq, përcjellë Titulli.com.

Ajo theksoi se po ndërtojnë autostradën Nish-Merdare-Prishtinë dhe për seksionin e parë nga Nishi në Plocnik është 33 kilometra i gjatë ndërsa tenderi do të shpallet në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit.

"Ne kemi siguruar 40 milion euro grante nga BE për të, ne kemi nënshkruar një kontratë me Bankën Evropiane të Investimeve për 100 milion euro dhe së shpejti do të nënshkruajmë një kontratë me EBRD për pjesën tjetër të fondeve. Në të njëjtën kohë, ne do të flasim me Fondin Amerikan të Zhvillimit në lidhje me financimin e aksioneve të tjera", tha  Mihajloviq, transmeton Titulli.com.

Mihajloviq kujton se Fondi Amerikan i Zhvillimit, nga i cili përfaqësuesit e vizituan Serbinë në muajin shkurt ka mundësinë të investojë 60 miliardë dollarë jashtë Shteteve të Bashkuara dhe se ata janë të interesuar të investojnë para në rajonin tonë.

"Na takon neve ta përdorim atë shans sepse është në interesin tonë të ndërtojmë infrastrukturë. Kjo marrëveshje ekonomike po shqyrton ndërtimin e një autostrade tjetër nga Bujanoci përmes Gjilanit në Shtërpce si dhe ndërtimin e një hekurudhe përmes Merdares në Prishtinë”, u shpreh Mihajloviq./Titulli.com/

Ministri Cakaj: Librat falas në forcimin e arsimit shqip në Luginën e Preshevës
Grenell: Mund të llogarisni që Kurti do të jetë gjithmonë kundër SHBA-së
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration