Masa të reja në fuqi: Kopshtet e kafeneve janë të hapura deri në orën 22 (lexo masat në detaje)
Lokale

Masa të reja në fuqi: Kopshtet e kafeneve janë të hapura deri në orën 22 (lexo masat në detaje)

05.Apr.2021 08:16
0

Si pjesë e lehtësimit të masave për të luftuar pandeminë ndaj koronavirusit, hapja e kopshteve të objekteve hotelierike lejohet në Serbi nga sot ndërsa orari i punës i pajisjeve të shërbimit lejohet nga 6 në 22 orë, përcjellë Titulli.com.

Masat epidemiologjike për kopshtet e objekteve hotelierike përfshijnë një maksimum prej pesë personash në të njëjtën tryezë, me një distancë të detyrueshme prej dy metrash midis tavolinave dhe me maska.

Kryerja e shfaqjeve muzikore skenike, pra muzikë live, është akoma e ndaluar në kopshte.

Kafenetë dhe restorantet ende mund të bëjnë shitjen e ushqimeve dhe pijeve, pavarësisht nëse ata kanë apo jo një kopsht, ndërsa shpërndarja mbetet e lejuar 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë.

Qendrat tregtare, si dhe furnizuesit e ushqimit pa një kopsht, ende nuk do të lejohen të punojnë.

Masa me të cilën të gjitha objektet duhet të sigurojnë një distancë prej të paktën nëntë metra katrorë për person ose vizitor mbetet në fuqi.

Përjashtim bëjnë klubet e fitnesit, llixhat, palestrat dhe ambiente të ngjashme, ku një masë e detyrueshme prej 16 metrash katrorë për person.

Farmacitë, pikat e karburantit, laboratorët, operacionet dhe klinikat veterinare mund të punojnë pa ndonjë kufizim të veçantë, çdo ditë, si më parë.

Të gjitha masat e mësipërme hynë në fuqi në orën 6 të mëngjesit.

Siç njoftoi të Dielën Kryeministrja Ana Brnabiq, masat ishin "lehtësisht të relaksuara" për shkak të treguesve epidemiologjikë "mjaft të mirë" gjatë fundjavës.

"Përqindjet e sotme të të infektuarve rishtas" janë pak më të mira se në ditët e mëparshme. Tani për tani, gjithçka po shkon siç duhet. Ne kemi një trend të mirë, po bie ngadalë por po bie ", tha Kryeministri i Serbisë, transmeton Titulli.com.

Epidemiologu Predrag Kon, anëtar i Shtabit Emergjent tha se kopshtet e kafeneve dhe restoranteve do të jenë në gjendje të punojnë me 50% të kapacitetit nga e hëna dhe se të ftuarit do të duhet të mbajnë maska.

Më parë, sekretari krahinor për shëndetësinë, Zoran Gojkoviq, tha se zbutja e masave nuk nënkupton hapjen e kafeneve dhe restoranteve brenda dhe se hapja përfundimtare e qendrave tregtare do të "vendoset më pas".

"Askush nuk tha që qendrat tregtare duhet të fillojnë të punojnë të mërkurën. "Ekziston një mundësi që ata do të lejohen të punojnë, por sipas rregullave të rrepta, edhe nëse numri i njerëzve të infektuar rishtas bie," tha Gojkoviq të Premten pas seancës së Shtabit Emergjent.

Objektet e hotelierisë në Serbi janë mbyllur që nga 16 mars për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike./Titulli.com/

Kush është Vjosa Osmani, presidente e Kosovës?
Dy lëkundje të lehta tërmeti në Shqipëri
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration