Lugina e Preshevës nuk ka përfaqësues të pranueshëm për Kosovën në ekipin negociator?
Lokale

Lugina e Preshevës nuk ka përfaqësues të pranueshëm për Kosovën në ekipin negociator?

10.Jan.2019 11:01
0

Përfaqësuesit e institucioneve të ndryshme dhe subjekteve politike shqiptare në komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë edhe pse po kërkojnë nuk po mundë të bëhen pjesë e ekipit negociator për bisedimet Kosovë-Serbi, shkruan Titulli.com.

Shqiprim Arifi, kryetari i komunës së Preshevës gjatë një emisioni në televizionin kosovar T7 tha se ka biseduar me kryeministrinë  e Kosovës, Ramush Haradinaj i cili i ka thënë me keqardhje se çështja e përfaqësimit të Luginës në ekipin negociator të Kosovës është mbyllur dhe është vonë tani.

Ditë më parë Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa, në një iniciativë të përbashkët me kryetarin e komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe deputetin popullor,  Fatmir Hasani kanë kërkuar përfshirjen e çështjes së Luginës së Preshevës në procesin e fazës së  dialogut, që synon arritjen e një marrëveshje përfundimtare ligjërisht e ndërkombëtarisht të obligueshme.

Ndërsa kryetari i PDSH-së, Ragmi Mustafa ka thënë se mospërfshirja e përfaqësuesve të Luginës në ekip negociator, nuk përbën problem të madh, raporton Titulli.com.

Nagip Arifi, kryetar i parisë opozitare shqiptare në Bujanoc e ka përsëritur se kanë kërkuar që në bisedimet që do të zhvillohen në Bruksel, çështja e Luginës së Preshevës të trajtohet në tërësi.

Lidhur me këtë temë përfaqësues të Lëvizjes për Reforma-PDSH në Preshevë, Sami Salihu ka zhvilluar takim me Lëvizjen Vetëvendosje në Prishtinë nga të cilët ka marrë mbështetje që përfaqësues na Lugina të bëhen pjesë e ekipit negociator.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë muajit gusht të vitit 2018 ka pritur në zyrën e tij përfaqësuesit nga komunat e Luginës së Preshevës dhe është shprehur se është institucionalizuar kërkesa për bashkëngjitjen e Luginës së Preshevës me Kosovën por duke theksuar mbështetjen se  edhe përfaqësuesit e Luginës do të jenë pjesë e dialogut në Bruksel.

Burime të Titulli.com brenda autoriteteve institucionale dhe politike në Kosovë kanë mësuar se është vështirë të përfshihet ndonjë përfaqësues nga Lugina e Preshevës për shkak jo stabilitetit politik të tyre. 

“Është për keqardhje se në Luginë të Preshevës nuk ka lider politik stabil shqiptarë që përfaqëson interesat e banorëve në atë pjesë dhe për momentin të zgjedhurit në këtë rajon nuk janë mirë të pranueshëm për Kosovën”, i ka thënë burimi i njëjtë për Titulli.com. 

Ekipi negociator i Kosovës ka mbajtur një takim më 8 janar  në Bruksel me përfaqësuesen e BE-së, Frederika Mogherini lidhur me bisedimet Kosovë-Serbi dhe sipas mediave pjesë e kësaj marrëveshje mundë të jetën edhe Lugina e Preshevës./Titulli.com/

 

 

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, e informon për dialogun Kosovë-Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration