titulli.com
Lokale

Lirohen pesë shqiptarët e komunës së Bujanocit (video)

29.May.2012 15:12
0
Në orën 15h të  ditës së sotme janë liruar pesë nga tetë shqiptarët e arrestuar në aksionin e xhandarmërisë më 4 maj të këtij viti. Të arrestuarit u liruan nga burgu i qarkut në Beograd dhe janë rrugës për në shtëpitë e tyre në komunën e Bujanocit, njoftoi për Titullin, familja që kishte dalë në pritje të njërit prej të arrestuarve. Të liruarit janë: Elhami Salihi, Sherif Abdyli, Mustaf Limani, Nadir Sefedini dhe Sevdai Emurllahi. Këta të liruar, ish ushtarë të UÇPMB-së, u arrestuan nën dyshimin për krime lufte ndaj civilëve në konfliktin e armatosur në Luginë gjatë vitit 2001. Vlen theksuar se edhe më tej kanë mbetur në burgun e Vranjës edhe tre të arrestuarit e këtij aksioni të xhandarmërisë. Siç patë thënë ministri Daçiq, dy prej tyre janë arrestuar  se kanë rezistuar gjatë bastisjeve, kurse i treti për posedim armësh. Duke u bazuar në burimin tonë që si gjithherë është i saktë,  thotë se të arrestuarit shqiptarë janë liruar në orën fiks 15h, e jo si disa portale në Luginë të cilat lirimin e tyre e kanë raportuar disa orë para se kjo të ndodhte, në kohën kur ata ende ishin në burg. Qysh në ditën e arrestimit patën reaguar drejtues institucionesh nga komuna e Bujanocit, se ky arrestim është bërë me prapavijë politike dhe me qëllim të frikësimit të popullatës shqiptare të këtij rajoni. Reagime patën ardhur edhe nga krerët e shteteve fqinje si Shqipëria dhe Kosova, ndërsa nuk patën munguar as reagimet e ambasadave të akredituara në Beograd, përfshirë këtu edhe Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE)./Titulli.com/ http://youtu.be/UzUi9Bnm-iU http://youtu.be/TG20Kt-tpvw
Avancimi i studentëve në Bujanoc
Firmoset marrëveshja për qeverisje lokale në Preshevë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration