Largohet nga puna mjeku në Preshevë, Serbia nuk ja njeh diplomën e Kosovës
Lokale

Largohet nga puna mjeku në Preshevë, Serbia nuk ja njeh diplomën e Kosovës

18.Jul.2020 07:45
0

Për shkak të mos njohjes së diplomave të Kosovës nga autoritetet e Serbisë, shumë të rinjë nga Lugina e Preshevës po detyrohen të largohen nga vendi i tyrë në mungesë të perspeketivës për punë dhe punësimit nëpër institucione shtetërore, shkruan Titulli.com.

Njëri nga këta nga Presheva është Nazmi Mehmeti, i diplomuar për mjekësi në Prishtinë i cili pas një peridudhe 8 vjeçare të punës si mësimdhënë i lëndëve mjekësorë në shkollën e mesme teknike “Presheva” në Preshevë është larguar nga puna.

“Nga ministria e arsimit në Serbi, nuk mundem më të vazhdoj mësimdhënien për arsye të mos njohjes së diplomës së Prishtinës. E falenderoj stafinë e SHMT 'Presheva' në Preshevë për punën gjatë 8 viteve, e veçanti drejtorin Telat Arifi, sekretarin Agim Dalipi, Mr Ridvan Agushi dhe gjithë kolegët e mjekësisë”, ka shkruar Nazmi Mehmeti, raporton Titulli.com.

Ai përmes një shkrimi të tij në facebook ka njoftuar se tani ka filluar punën 3 mujore në Klinikën Infektive në Prishtinë si mjek i rekrutuar për luftimin e pandemisë Kovid 19 nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë.

Rasti i Mehmetit nuk është i vetmi dhe shumë të rinjë shqiptarë që kanë përfudnuar studimet nëpër universitete të ndryshme në Kosovës pas shpalljes së pavarësisë nuk u njohen diplomat nga autoritetet përkatëse në Serbi dhe me këtë rast i pamundësohet punësimi në institucione shtetërore./Titulli.com/

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration