Kurti: Shkëmbimi i territoreve ka zbehur bashkimin kombëtar
Lokale

Kurti: Shkëmbimi i territoreve ka zbehur bashkimin kombëtar

22.Nov.2019 09:40
0

I ftuar në Open në Top Channel Albin Kurti foli për bashkimin kombëtar. 

A është i mundur dhe si mund të bëhet bashkimi kombëtar?- e pyeti Eni Vasili, kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Anëtarësimi në Baskimin Evropian varet prej nesh. Po ashtu edhe bashkimi kombëtar varet nga ne. Europa do me kriju një federatë. Ne ta krijojmë një federatë tonën- tha Albin Kurti.

Për këtë temë foli edhe analisti Andi Bushati. Natyrisht ka pak doza populiste në tezën e bashkimit kombëtar. Duke iu referuar sondazhit të fundit, pyetja ime është: A është kjo zbehje e qytetarëve ndaj bashkimit kombëtar nga fakti që politikanë të ndryshëm e kanë përdorur këtë tezë në momentet e tyre të vështira?- tha Bushati.

Unë besoj se rënia gjatë këtyre dy viteve ka ndodhur nga teza e shkëmbimit të territoreve. Njerëzit nuk duan të japin Mitrovicën për bashkimin me Shqipërinë. Ne në bashkim kombëtar nuk zvogëlohemi por bëhemi më të mëdhenj.

Qytetarët e duan bashkimin me Bujanovcin, Medvegjën dhe Preshevën por nuk besojnë se ka politikanë serb që i japin ato vende. Qytetarët kanë frikë dhe besojnë se ka politikanë në Kosovë që e japin veriun- tha Albin Kurti.

Egoja Politike në komunën e Bujanocit!
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration