Kryeministrja Bërnabiq i përgjigjet deputetes  Nadije Beqiri për njohjen e diplomave të Kosovës
Lokale

Kryeministrja Bërnabiq i përgjigjet deputetes Nadije Beqiri për njohjen e diplomave të Kosovës

29.Jan.2021 07:15
0

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka deklaruar sot se çështja e njohjes së diplomave të Kosovës nga shteti i saj do të mund të zgjidhej porsa Serbia do të kishte “një bashkëbisedues adekuat” në institucionet e Kosovës, e i cili, sipas saj, është i gatshëm për kompromise.

Këto komente, Bërnabiq i bëri pas interesimit të deputetes së koalicionit “Lugina e Bashkuar-SDA Sanxhak”, Nedije Beqiri, rreth njohjes së diplomave kosovare, transmeton Titulli.com.

“Problemi me të cilin përballen të rinjtë shqiptarë nga Lugina e Preshevës është edhe mosnjohja e diplomave të cilat ata i marrin në Kosovë. Nga viti 2008, diplomat nuk njihen, dhe kështu të rinjve u merret çdo mundësi për punësim e kontribut për komunitetet në të cilat jetojnë, dhe komunat tona kanë mbetur pa personelin e nevojshëm”, tha Beqiri, raporton agjencia serbe e lajmeve “Tanjug”.

Ajo shtoi se kjo çështje është prekur gjatë dialogut teknik mes Kosovës dhe Serbisë.

“Porsa Serbia të ketë një bashkëbisedues adekuat në institucionet e përkohshme në Prishtinë, i cili është i gatshëm që të bisedojë seriozisht për këtë, të bëjë kompromise dhe të vijmë deri te zgjidhja e cila do të ishte në interesin e të rinjve”, tha Bërnabiq./Titulli.com/

Duhet t’i bëni urgjentisht update iPhone-it tuaj
2 raste pozitive me Covid-19 në Bujanoc, vaksinimi po vazhdon
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration