Koreja e Jugut do të nisë satelitin për monitorim mjedisor
Atraktive

Koreja e Jugut do të nisë satelitin për monitorim mjedisor

06.Dec.2019 08:49
0

Është përcaktuar që Koreja e Jugut të marrë drejtimin në monitorimin atmosferik pasi përgatitet të nisë satelin e parë gjeostacional në botë për monitorimin e mjedisit, i rregulluar mbi një pikë të caktuar në sipërfaqe.

 Agjencia e lajmeve Yonhap raportoi se Instituti i Hulumtimeve Hapësinore Koreane zbuloi satelin Chollian-2B, i cili do të dërgohet në hapësirë në shkurt të vitit 2020 nga Qendra Hapësinore Franceze Guiana në Amerikën e Jugut.

Zyrtarët nga Instituti i hulumtimeve thanë se sateliti do të jetë në gjendje të “kontrollojë nga afër” lëvizjen e pluhurit të imët dhe ndotësve të tjerë të ajrit në rajonin e Azisë Lindore në një “kohë reale”, duke lëvizur 36 mijë kilometra mbi Ekuador.

“Sateliti me shumë qëllime do ta bëjë të mundur sigurimin e parashikimeve më të sakta të motit dhe do të lejojë Seulin të punojë me të tjerët për të reduktuar ndotjen në rajon”, tha Instituti.

Instituti po ashtu bëri të ditur se sateliti prej 3.4 tonësh është i pajisur me një spektrometër gjeostacional të monitorimit të mjedisit (GEMS), i cili do të jetë në gjendje të “vëzhgojë dhe gjurmojë pluhurin e imët dhe 20 lloje ndotësish të ajrit”, përfshirë ozonin, dioksidin e squfurit dhe formaldehidin.

Po ashtu theksoi se GEMS është të paktën dy vite para krahasuar me sensorët e ngjashëm që zhvillohen në SHBA dhe Evropë.

Agjencia hapësinore tha se sateliti do të jetë në gjendje të mbulojë një rajon afërsisht 5 mijë kilometra në gjatësi dhe gjerësi tetë herë në ditë.

Këshilli Kombëtar Shqiptar aprovon “Plani Strategjik 2020-2025”
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration