Nxënësit e shkollave fillore shqipe në Luginë do të kenë 42 tekste shkollore

Nga Redaksia 01.03.2018 14:25

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi gjatë bisedës për Titulli.com përveç temave tjera me rëndësi për interesin publik ka shpjeguar edhe për hapat që ia ka ndërmarrë për tekstet shkollore shqipe në shkollat shqipe në Luginë të Preshevës.

“Në vitin 2016 kemi arritur marrëveshje që në atë kohë kemi inkorporuar edhe Këshillin Kombëtar Shqiptar dhe të gjejmë një zgjidhje lidhur me marrëveshjen që është bërë me ministrinë e arsimit të Serbisë”, tha mes tjerash Arifi.

Ai u shpreh se marrëveshjet gjithnjë nuk janë respektuar nga ana e verbët politik të PVD-së dhe PDSH-së brenda KKSH-së, shkruan Titulli.com.

“Tani hasim që për vitin shkollorë 2018/2019 nxënësit tonë do t’i kenë 42 tekste shkollore”, ka theksuar Shqiprim Arifi.

Këshilli Kombëtar Shqiptar në akordim me ambasadën e Shqipërisë dhe zyrën ndërlidhëse të Kosovës në Beograd ka dërguar tekstet mësimore për përkthim në Entin për tekste mësimore në Serbi mirë nuk janë pranuar.

Deri më tani për nxënësit e shkollave fillore  janë siguruar 54 tekste në gjuhën shqipe ndërsa për mungojnë të gjitha tekstet në shkollat e mesme , përveç atyre të gjuhës serbe dhe gjuhëve të huaja./Titulli.com/

Nga Redaksia 01.03.2018 14:25
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.