Haziri:  Kufiri me Serbinë të jetë Ristovci ndërsa ai me Maqedoninë, Çukarka
Lugina

Haziri: Kufiri me Serbinë të jetë Ristovci ndërsa ai me Maqedoninë, Çukarka

10.Jan.2019 09:11
0

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka folur rreth dialogut të dërmjetësuar nga Bashkimi Evropian në mes të Kosovës dhe Serbisë, e në veçanti për marrëveshjen finale të paqes në mes dy vendeve, e cila do të jetë ligjërisht obligative.

Në një shkrim autorial dërguar mediave, Haziri thotë se kohëve të fundit janë paraqitur ftesa me gjuhë të papranueshme nga kryetari e nënkryetari i PDK-së dhe njëri nga zëvendëskryeministrat e Kosovës, për pjesëmarrjen e LDK në dialog.

“Me të njëjtën monedhë u kundërpërgjigjën edhe nga partia ime. Unë e kuptoj që ftesat e tyre i përngjajnë ftesës për ‘garën e pështymës’, por nuk po e kuptoj vrapin e tanëve për të marrë pjesë në të. Dihet botërisht fakti se tradicionalisht dialogu ka qenë ‘arma’ e vetme e LDK. Në paqe dhe në luftë. LDK ka ditur dhe di edhe sot ta përdor dialogun për interesa të Republikës deri në marrëveshje paqësore, por jo për kompromise të panjohura e pa legjitimitet. Fundi-fundit, legjitimiteti nuk falet, por fitohet”, ka thënë Haziri, raporton Koha.net.

Tutje, ai ka folur edhe temën që konsiderohet më e nxehta në këtë kontekst, e që është korrigjimi i kufijve, ide të cilën Haziri e quan të “ashtuquajtur”, “siç po e paraqet presidenti i Republikës në mënyrë permanente”.

Haziri thotë se zgjidhja e problemit me Serbinë është që kufiri me Serbinë të jetë Ristovci ndërsa ai me Maqedoninë, Çukarka.

“Qysh në tetorin e vitit 2011 unë e kam lansuar dhe proklamuar këtë kauzë, e cila është mbipolitike. Pra, nga bashkimi i Kosovës Lindore me Kosovën nuk cenohet sovraniteti, por mund të përkthehet si sforcim dhe zgjerim. Realiteti ynë është i hidhur edhe sot e kësaj dite pasi që ne si Kosovë e kemi barrën historike të zgjidhjes së çështjes së Kosovës Lindore. Zgjidhja më e mirë do të ishte që kufiri i Kosovës me Serbinë të jetë në Ristovc, ndërkaq me Maqedoninë në Çukarkë”, ka thënë Haziri.

Nënkryetari i LDK-së thotë se çfarëdo marrëveshje me Serbinë që nuk e rikthen këtë pjesë të natyrshme të Kosovës brenda kufijve të saj, nuk është zgjidhje as e qëndrueshme, as e përhershme. “Pra, nuk mund të quhet finale, por marrëveshje gjysmëfinale”.

“Në këtë kohë kur edhe presidenti Trump dhe të gjithë aleatët kryesorë ndërkombëtarë po kërkojnë nga lidershipi ynë që çështjen e Kosovës ta zgjidhim njëherë e përgjithmonë me Serbinë, ne duhet të jemi shumë më vigjilentë e syhapur, shumë më vizionar e kombëtar sesa ‘patriotë’ të çastit. Nuk ka asnjë argument të vetëm politik e as socio-ekonomik që do të vërtetonte se zgjidhja përfundimtare e çështjes së Kosovës me Serbinë është e qëndrueshme pa rikthimin e Kosovës Lindore në Republikën e Kosovës. Kosova dhe sovraniteti i saj asnjëherë nuk duhet vënë në pikëpyetje. Por, për mua ka qenë dhe mbetet amanet që të kujdesemi për Kosovën Lindore”, përfundoi nënkryetari i LDK-së, dhe njëherësh kryetar i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri.

Në Kolumbi një qytet quhet Albania, por a ka lidhje me shqiptarët?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration