Hapet bari i parë në botë për “oksigjen të pastër”
Atraktive

Hapet bari i parë në botë për “oksigjen të pastër”

22.Nov.2019 08:59
0

Ndërsa ndotja në New Delhi arrin nivelet toksike, shishet me oksigjen po shfaqen në qytet për të lejuar vendasit të marrin frymë më lehtë.

 Zyrtarët e New Delhit kohët e fundit janë detyruar të shpallin një emergjencë shëndetësore publike për shkak të cilësisë së ajrit të rrezikshëm, pasi nivelet e ndotjes janë rritur në rreth 20 herë mbi nivelin e lejuar nga Organizata Shëndetësore Botërore.

Ata po pezullojnë projektet e ndërtimit dhe po mbyllin shkollat në të gjithë kryeqytetin. Ndërsa ajri është plot tym dhe pluhur, personat që kanë para mund të bëjnë një pushim të shkurtër në një lokal bari me oksigjen.

Image
Foto: Mayank Chawla

Çdo dimër, cilësia e ajrit bie në qytete në të gjithë Indinë ndërsa erërat zvogëlohen dhe fermerët djegin mbetjet e bimëve, për të krijuar hapësirë për të korrat e ardhshme. Njëri nga pronarët e bareve me oksigjen, Aryavir Kumar thotë se këtë herë rritja e tymit në New Delhi ka shkaktuar një fluks pune në firmën e tij. Ndërsa pronari i dytë i këtij bari është Margarita Kuritsyana.

“Ne kemi pasur 15-20 persona në ditë. Tani kemi 30-40 konsumatorë çdo ditë”, tha ai, duke shtuar se terapia me oksigjen nuk e kuron sëmundjen, por e rinovon atë.

Baret japin oksigjen përmes një pajisje standarde të cilën përdoruesit e vendosin në hundë. Tubat tërhiqen nga një makinë përqendrimi që tërheq oksigjen të pastër nga ajri i ndotur.

Ndërsa Kumar thekson se “terapia e oksigjenit” nuk kuron asnjë sëmundje, ai thotë se ajri mund të përtërihet “si një banjë”.

Image
Foto: Mayank Chawla

A do të jetë frymëmarrja një privilegj i të pasurve

Pavarësisht nga mundësia për ndihmë, shumë në rrjetet sociale e konsiderojnë Kumarin, megjithëse të sinqertë, si një distrofik, duke sugjeruar një të ardhme ku vetëm të pasurit mund të përballojnë të marrin frymë jo-toksike.

Sidoqoftë, prirja e re nuk ka të ngjarë të ndalet në çdo kohë së shpejti, pasi India është shtëpia e rreth 15 qyteteve më të ndotura në botë, dhe problemet e cilësisë së ajrit të vendit kanë mbetur për ca kohë. Kjo shtyn më shumë indianë në bare oksigjeni si Oxy Puree, ose të paktën ata që mund ta përballojnë atë.

Egoja Politike në komunën e Bujanocit!
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration