Gazeta serbe për marrëveshjen:  Leposaviqi e Leshaku t'i takojnë Serbisë, Lugina nuk përmendet ?
Lugina

Gazeta serbe për marrëveshjen: Leposaviqi e Leshaku t'i takojnë Serbisë, Lugina nuk përmendet ?

08.Mar.2019 13:05
0

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ditët e ardhshme do ta bindin Qeverinë e Kosovës, të udhëhequr nga Ramush Haradinaj, që përkohësisht ta suspendojnë vendimin për shtimin e taksës në qind për qind në mallin nga Serbia e BeH-ja.

Uashingtoni angazhohem për korrigjimin e kufijve si zgjidhje e çështjes së Kosovë, e kjo, siç qëndrojnë gjërat aktualisht, do të thotë se Serbisë i takojnë para së gjithash ato pjesë të Kosovës – Leposaviqi e Leshaku, të cilat në vitin 1959 i janë bashkuara Krahinës së atëhershme autonome të Kosovës.

Bashkëbiseduesit e gazetës theksojnë se ShBA-të kundërshtojnë përfshirjen e Rusisë e Kinës në bisedime për Kosovën dhe konsiderojnë se Moska e Pekini rolin e tyre e kanë përfunduar me panimin e Rezolutës 1244 të OKB-së në vitin 1999, “sipas të cilës, Serbia, me pajtimin e tyre është tërhequr nga Kosova”.

 ShBA-të shohin pengesë për marrëveshje në veprimin e shërbimeve sekrete në Serbi dhe në veprimegt e deklaratat e disa ministrave në Qeverinë e Serbisë, të cilët i konsiderojnë zëdhënës të ministrive të punëve të jashmt ruse. Nëse bisedimet nën patronatin e ShBA-ve dështojnë, Uashingtoni për këtë do ta akuzojë Beogradin dhe atëherë do të ngadalësohet e vështirësohet integrimi i Serbisë në BE”, shkruan “Danas” t’i kenë thënë diplomatët.
copy(/home/titulli/public_html/images/image/ugine-veriu.jpg): failed to open stream: No such file or directory
Letra e Abraham Lincoln për mësuesin e djalit të tij
Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marr veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration