Çminohen zona në Bujanoc, Arsiq jep alarm për rreziqe nga minat e konfliktit të UÇPMB-së
Lugina

Çminohen zona në Bujanoc, Arsiq jep alarm për rreziqe nga minat e konfliktit të UÇPMB-së

06.Dec.2018 11:19
0

Katër lokacione në territorin e Bujanocit, të dyshuara për minat e mbetura në brez drejt vijës administrative, tani janë të sigurta.

Qendra e Veprimit ndaj Minave ka përfunduar projekte për këtë vit duke pastruar terrene të minuara të cilët u financuan  nga qeveria e Serbisë, Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut, ka shkruar RTS, transmeton Titulli.com.

Në fshatin Luçan të komunës së Bujanocit, 50 metra nga shtëpitë dhe rrugët lokale u gjet një minë anti-njeri dhe është hequr në mënyrë të sigurt dhe zona e tërë prej 73.200 metra katror është pastruar.

"Me mbështetjen e Qeverisë së Republikës së Serbisë dhe me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara,  Koreja e Jugut   në tetor kemi nënshkruar një marrëveshje me një donator i ri, Japonia. Japonia do të financojë projektin në vlerë prej 570 mijë euro vitin e ardhshëm", tha Jovica Simonoviç, drejtor i qendrës për çminim.

Në sipërfaqe prej gjysmë milion metra katrorë u gjetën 24 miniera anti-njeri, 4 municione të pashpërthyera dhe 1300 municione të vogla.

"Sidomos Zonës Tokësore të Sigurisë, pas përfundimit të konfliktit të armatosur ka mbetur shumë e rrezikshme. Është shumë e rëndësishme për të gjithë njerëzit që jetojnë këtu dhe atyre që shkaktojnë nevojën për të kaluar nëpër këtu," thotë Stojança Arsiq, zëvendës kryetari i komunës së Bujanocit, transmeton Titulli.com.

Qendra e Veprimit ndaj Minave planifikon edhe katër projekte vitin e ardhshëm, duke eksploruar terrenin në Bujanoc, Nish, Sjenicë, Kopaonik./Titulli.com/

Rruga e financuar nga komuna e Bujanocit mundë t’i ndaj (bashkojë) shqiptarët në Luginë të Preshevës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration