Cakaj thotë se pasivizimi i adresave, deputetët e Luginës do t’i shpalosin problemet në OSBE
Lokale

Cakaj thotë se pasivizimi i adresave, deputetët e Luginës do t’i shpalosin problemet në OSBE

18.Dec.2020 08:12
0

Ministri i Jashtëm të Shqipërisë, Gent Cakaj, ka thënë se sot në në zyrat e Sekretariatit të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, kanë paraqitur hollësisht shqetësimet, çështjet dhe problemet që ai ka biseduar me partitë politike shqiptare të Luginës së Preshevës dhe Këshillit Kombëtar Shqiptar në Tiranë e në Prishtinë.

Ai njoftoi se pas këtij takimi, është hapur rruga që atje të shkojnë deputetët e Listës së Luginës së Bashkuar, për të shpalosur qëndrimet e tyre politike lidhur me procesin e fshirjes së adresave në Luginën e Preshevës.

“Takime të kësaj natyre janë vetëm pjesë e një përpjekje më të përgjithshme për të rritur ndjeshmërinë e çdo institucioni ndërkombëtar për këtë çështje. Në fakt, çdo institucion ndërkombëtar me përfshirje në këtë çështje do të vihet në dijeni për këtë problem jashtëzakonisht të madh për të drejtat themelore të shqiptarëve në Luginë. Tani, nga Konpenhagen do të nisemi menjëherë në një qendër tjetër Evropiane, për t’i dhënë zë e forcë Luginës”.

Tragjedi në Gjermani: Kosovari vret bashkëshorten, vajzën 17-vjeçare dhe më pas veten
Ish-krerët e UÇK përballë Gjykatës Speciale, seanca e radhës në janar
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration