Bujanoci i shqiptarëve: Kjo është përgjigjja e Vuçiqit?
Lugina

Bujanoci i shqiptarëve: Kjo është përgjigjja e Vuçiqit?

10.Feb.2019 09:08
0

Duke nisur një fushatë popullore, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është ndalur në Jug të vendit, ku ka përjashtuar mundësinë që Bujanoci t’i kalojë shqiptarëve. Duke komentuar zërat për një lëvizje të tillë, Vuçiç i ka quajtur ato “qesharake”.

“E ardhmja e Serbisë”, në këtë fushatë është nisur ta kërkoj përgjigjen në takim me popullin në vizita në tërë vendin. Presidenti serb, Alleksandar Vuçiç, është nisur drejt jugut dhe në një nga vendet ku ka ndaluar ka qenë Bujanoci, ku jetojnë shqiptarët dhe serbët.

Në një kafene të vogël ka biseduar me disa qytetarë, të tjerët ngelën jashtë. Aty ka pyetur për të gjitha fabrikat e mbyllura me dry dhe mundësi për rimëkëmbjen e shtetit që prej vitesh ishte gjunjëzuar në luftë. Vuçiç u tha qytetarëve se nuk duhet të brengosen pasi shteti është me ta.

 Aleksandër Vuçiç: “Çfarë mendojnë njerëzit, se do ta japim ne Bujanocin? Ju lutem, kjo është qesharake. Njerëzit kanë frikë sepse nuk kanë punë dhe kjo është e rëndësishme. Duhet të bëjmë diçka që njerëzit këtu të ndjehen në vendin e tyre dhe jam këtu për t’i dëgjuar”.

Shqiptarët nuk treguan interesim për arritjen e presidentit në qytetin e tyre ndërsa nga Këshilli Kombëtar Shqiptarë thonë se nuk janë informuar për takimin, por nuk kanë pritje.

Edhe serbët që dolën për ta pritur presidentin që kishte ardhur nga Beogradi, mendojnë se problem është ekonomia. Pyetjet e shumta nuk arritën t’ia drejtojnë, por një pjesë e tyre besojnë se nëse dikush mund të zgjidh problemet./abcnesw/

 

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration