Aliu nga Presheva: Kam frikën për luftë civile, ëndërrojë të bëhemi Kosovë?
Lokale

Aliu nga Presheva: Kam frikën për luftë civile, ëndërrojë të bëhemi Kosovë?

15.Jan.2019 08:05
0

Sadriu Aliu, një student shqiptar 25 vjeçar nga Presheva përmes një shkrimi dërguar Titulli.com ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me situatën e krijuar të fundit rreth ndryshimit të mundshëm të kufirit Kosovë-Serbi.

"Unë nuk kam asnjë vend,  Serbia dhe Kosova po negociojnë një kufi të ri për të hapur rrugën për vendet për t'u bashkuar me BE”, ka thënë ai.

Ai ka vlerësuar së dikush ka frikën se kufiri do të shqyejë përsëri luftën civile në këtë enklavë shqiptare në Serbi pak kilometra larg Kosovës por Sadriu dhe shumë shok të tij ëndërrojnë lirinë dhe njohjen.

Sadriu beson se vendlindja e tij, Presheva do të jetë pjesë e Kosovës.

"Tani për tani nuk mund të them se unë jetoj në Serbi ose në Kosovë, vetëm se unë jam shqiptar në gjak, edhe pse pasaporta ime thotë se unë jam serb", është shprehur ai.

Presheva një komunë me shumicë shqiptare aktualisht administrohet nga Serbia dhe gjendet vetëm 15 kilometra nga Kosova./Titulli.com/

 

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration