Stankoviq: Komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë 2 milion euro nga qeveria e Serbisë
Lokale

Stankoviq: Komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë 2 milion euro nga qeveria e Serbisë

20.Jan.2021 09:21
0

Zoran Stankoviq, kryetar i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë i tha FoNet se këto tre komuna do të marrin rreth dy milion euro nga buxheti i Republikës së Serbisë këtë vit, përmes Trupit Koordinues, transmeton Titulli.com.

Ai vuri në dukje se një seancë e Kryesisë së Trupit Koordinues do të mbahet në shkurt dhe pastaj ato mjete do të shpërndahen në përqindjen e zakonshme dhe shtoi se përveç atyre parave, ka disa milion dinarë që mund të ndahen në situata të tilla si përmbytjet dhe dëmtimi i rrugëve, urave gjë që ka ndodhur tani.

I pyetur nëse autoritetet lokale kanë një detyrim për të investuar paratë që marrin nga Trupi Koordinues në mënyrë të barabartë në të gjitha komunitetet që jetojnë në ato komuna, Stankoviq tha se asambletë komunale marrin një vendim se sa nga ato para do të shpenzohen në një mjedis të caktuar, dmth në zona me të ndryshme strukturat kombëtare.

"Ne do të insistojmë dhe do të bëjmë kujdes të veçantë për të shpërndarë ato para në bazë të rregullave që u miratuan në periudhën e mëparshme dhe ne nuk do të lejojmë që të ketë shumicë". Komunitetet do të përfaqësohen në përputhje me strukturën nacionale, por edhe me nevojat që shprehen në zona të caktuara në ato komuna ", theksoi Stankoviq./Titulli.com/

Politikat e Bidenit në ditët e para (profili+video)
Serbia vendi i parë me vaksinën kineze kundër COVID-19, në Bujanoc vaksinim kinez apo..?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration