Serbia merr vaksinën kundër COVID-19 të Pfizer dhe BioNTech, refuzon atë rusen Sputnik V
Lokale

Serbia merr vaksinën kundër COVID-19 të Pfizer dhe BioNTech, refuzon atë rusen Sputnik V

19.Dec.2020 18:20
0

Serbia të hënën do të marrë vaksinën kundër COVID-19, të kompanive Pfizer dhe BionNTech.

Kështu ka deklaruar ministri serb i Shëndetësisë, Zlatibor Lonçar, duke shtuar se, një fushatë kombëtare e imunizimit do të duhet të presë.

Ditë më parë, Lonçar për një television rus ka thënë se, janë të gatshëm ta zhvillojnë vaksinën kundër COVID-19 bashkë me Rusinë.

“Përveç Rusisë, asnjë shtet tjetër nuk ia ka siguruar vaksinën Serbisë që ta hulumtojë vaksinën. Kemi laboratorë në të cilët do të analizohet pikërisht kualiteti i vaksinës ruse”, ka thënë Lonçar. 

 

Grupi i parë do të ketë më pak se 5 mijë njësi dhe do të jetë për mjekët dhe të moshuarit në shtëpitë e pleqve.

Anëtari i Shtabit të Krizave për luftën kundër COVID-19, Zoran Gojkoviq tha që në tremujorin e parë të 2021 ata duhet të marrin 350 mijë doza.

Gojkoviq shtoi se autorizimi për të marrë vaksinën Sputnik V nga Rusia është në pritje, pasi është duke u analizuar nga ekspertët, dhe popullata do të jetë në gjendje të zgjedhë midis disa vaksinave. 

Radhë të gjata të veturave në kufijtë e shteteve të Ballkanit Perëndimor
Misteret e meteorit Tunguska dhe pyjet e rralla të Siberisë (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration