Preševska Dolina "žarena" za igre između Prištine i Beograda, integracija sprečavanje konflikta (video&foto)
Integracija Albanaca u državnim organima Srbije je politički problem gde je međunarodna zajednica puno uložila sa uspostavljanje mira u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa.Prema ocenama poznavaoca prilika, puna integracija Albanaca možda bi sprečilo i oružani konflikt tokom 2001 godine u opštinama nastanjeno Albancima u Srbiji.
Novinari medija na srpskom jeziku kažu da država Srbije nije uradila koliko treba da Albance priznaje kao punopravne građane, i da se Albanska manjina u Srbiji koristi za velike igre između Beograda i Prištine.
Nikola Lazić, urednik u Vranjskim novinama i osnivač portala „bujanovačke.co.rs“ kaže da je integracija Albanaca u državnim organima pitanje od koga zavisi opšta situacija na jugu Srbije.
„Kada kažemo integracija, suština tog problema je koliko država Srbije priznaje Albance sa juga Srbije kao svoje ravopravne građane. Ja imam utisak da to još uvek nije slučaj. Jer, Albanci čine trećini ili gotovo trećinu populacije u Pčinjskom Okrugu“, kaže Lazić za Titulli.com.
Prema njegovim rečima, integracija nije kad neko dobije radno mesto u opštini i da kažemo da je taj čovek integrisan.
„Taj čovek će biti integrisan tek u onom momentu kad oseti državu Srbiju kao svoju. Ja sad ne govorim da je to problem kod Albanaca, kao što većina u Srbiji govori, da Albanci ne priznaju Srbiju kao svoju zemlju, ali da se pitamo šta je država Srbija uradila za njih“, dodaje urednik Vranjskih, Nikola Lazić, novinar iz Bujanovca.
Slobodni novinar iz Vranja, Radoman Irić, saradnik brojnih nacionalnih medija u Srbiji tokom svoje karijere, kaže da ne možemo ni o čemu drugom razgovarati dok se to pitanje ne reši, prema proporcionalnom broju stanovnika.
„Mislim da je integracija Albanaca u institucije sistema pitanje svih pitanja na jugu Srbije. Mi da smo od '95 do '99 imali regulisano to pitanje, mi ne bi imali ono što smo imali, a imali smo ono najružnije u odnosima ljudi, rat, krv itd“, kaže Irić za naš portal.
On smatra da se iako u lokalnim institucijama balans više-manje uspostavljen, ostaje problem sa državnim institucijama, a država treba stvoriti uslove da se na tom planu nešto menja.
„To je bilo predviđeno vladinim Programom za rešavanje krize na jugu Srbije, međutim posle smrti prvog demokratskog premijera, Zorana Äinđića, prvo Koštunici, pa Cvetkoviću, i svim kasnim premijerima to nije bilo prioritetno pitanje“, smatra Irić.
Urednica portala „Jugpress“ iz Leskovca, Ljiljana Stojanović, smatra da integracija veoma važna tema, ne samo za Albance koji žive u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa, nego i za samu državu Srbije i većinski narod.
„Jer prosto integracija jeste način da manjinska zajednica ostvari svoja prava, međutim integracija jeste i način da država i većinski narod pokaže da je spreman da i manjinskim zajednicama pruža sve ono što ima on sam“, kaže Liljana Stojanović za Titulli.
Ona smatra da je veoma važno da Vlada Srbije nastavlja razgovore oko ovog procesa koji je zastao.
„Mislim da je najvažnije da relevantni ljudi iz države i Albanske zajednice sednu i razgovaraju, jer to je jedini način da se dođe do sigurnih rešenja. Sa druge strane mislim da postoji veliki problem da se Albanska zajednica na jugu Srbije možda koristi u velikim igrama između Beograda i Prištine. Äini mi se da je Albanska zajednica ponekad talac tih odnosa“, kaže na kraju Ljiljana Stojanović, koja duže vreme prati dešavanja u ovom regionu./Titulli.com/