“Përmend luftën në ish-Jugosllavi”, Lavrov: BE përshpejtoi zgjerimin për Ukrainën, jo për Ballkanin
Rajoni dhe Politika

“Përmend luftën në ish-Jugosllavi”, Lavrov: BE përshpejtoi zgjerimin për Ukrainën, jo për Ballkanin

21.Sep.2023 08:12
0

Debat i nxehtë është zhvilluar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mes Ukrainës, Rusisë dhe SHBA-së. Zelensky prezantoi formulën e tij të paqes dhe kërkoi përjashtimin e Rusisë nga mundësia e vetos.

“Rivendosja e plotë e kontrollit efektiv të Ukrainës mbi të gjithë kufirin shtetëror dhe zonën ekskluzive ekonomike, duke përfshirë Detin e Zi dhe Azov, si dhe në ngushticën e Kerçit. Në fakt, vetëm zbatimi i këtyre dy pikave do të rezultojë në një ndërprerje të ndershme, të besueshme dhe të plotë të armiqësive. Zonja dhe zotërinj, reforma në këto institucione ndërkombëtare u bë pas tragjedive, pas luftërave të mëdha. Ne nuk duhet të presim që të përfundojë agresioni. Ne duhet të veprojmë tani. Në rastet e mizorive masive kundër të drejtave të njeriut, fuqia e vetos duhet të pezullohet vullnetarisht. Por mund të vërejmë gjithashtu se Rusia nuk do të heqë dorë vullnetarisht nga ky privilegj i vjedhur. Prandaj, Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së duhet t’i jepet një fuqi reale për të kapërcyer veton. Ky do të jetë hapi i parë i nevojshëm. Është e pamundur të ndalet lufta, sepse të gjitha përpjekjet janë vënë në veton nga agresori”, tha Zelensky.

 

Sekretari i shtetit, Antony Blinken akuzoi Putini se me luftën e nisur shkatërroi parimet e OKB-së. 

“Kjo është një luftë që Putin kërkon të kthejë Rusinë e Madhe. Prej një viti e gjysmë, ka shkatërruar parimet e kombeve të bashkuar të drejtën njerëzore dhe ka vënë veto në më shumë se një rezolutë e Kombeve të Bashkuara. Vetë pushtimi i Rusisë shkel shtyllën e sovranitetin e një vendi”, tha Blinken.

Kurse Lavrov përmendi atë që e quajti dështim të perëndimit për të vendosur demokracinë me dhunë në Afganistan dhe Jugosllavi, ndërsa tha se BE po përshpejton zgjerimin jo për Ballkanin perëndimor, por për Ukrainën.

Rregullat e rrepta të kompanisë kineze në Serbi nxisin polemika e kritika
Këshilli i Sigurimit, Rusia kritika për drejtimin. Rama i kërkon të ndalë luftën
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration