Srpski
Opozicija protiv poreskih i finansijskih zakona
2013. (Beta) - Poslanici opozicije ocenili su u utorak u Skupštini Srbije da izmene seta finansijskih i poreskih zakona nisu pravi odgovor na probleme Srbije jer će smanjiti kupovnu moć gradjana i povećati sivu ekonomiju.
Popodnevnu raspravu obeležila je žustra polemika poslanika Demokratske stranke (DS) i šefa poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Zorana Babića o tome ko je zapalio finansijsku situaciju u Srbiji.
Na kritike poslanika DS Božidara Djelića što se ne prihvataju reformski amandmani DS, Zoran Babić je pitao ko je zapalio finansijsku situaciju u Srbiji, ko je političko-stranačko-kumovskim vezama doveo više od 700.000 ljudi u državnu upravu i čija je to odgovornost.
Babić je, odgovarajući na kritike DS, naveo da će umesto bunara i grotla u koje su ranije sipane subvencije i pravljen trošak gradjanima, Er Srbija biti profitabilna firma i da će firme rasti pod vlašću SNS ali ne takvim tempom kojim je rasla firma Dajrekt medija koja je vlasništvo lidera DS Dragana Djilasa.
U skupštinskoj raspravi, ministar finansija Lazar Krstić je poručio da su predložene mere delom iznudjene ali i neophodne kako bi se "zaustavila grudva bačena s planine koja se kotrlja i povećava poslednjih pet godina".
Govoreći o predloženim merama, Božidar Djelić, nekadašnji ministar finansija, kazao je da DS neće podržati paket zakona jer je predložena strategija gubitnička a predložene mere nisu ono što je potrebno Srbiji danas i neće "smanjiti grudvu nego će proizvesti lavinu".
Poslanik Demokratske stranke Srbije Nenad Popović ocenio je da bi sve pojedinačne mere koje predlaže vlada mogle biti zamenjene sistemskom merom koja bi imala veći efekat a to je, naveo je, odustajanje od primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (S S P) sa EU.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović naveo je da će novi zakoni dovesti do toga da će se i u 2014. nastaviti slobodan pad Srbije koji traje godinama.
Mund ti tregoni shoqërisë për këtë artikull!