Oficir Asada u Preševu: Pobegao sam iz vojske pre dve i po godine (Foto & Video)
U prepodnevnim satima srede u Preševu nije bilo izbeglica u tolikom broju kao ranijih dana.Ekipa informativnog portala Titulli.com je bila u pogranično selo Miratovac i srela nekoliko izbeglica, uglavnom iz Sirije, koji su sa dva autobusa nastavili svoje putovanje u pravcu prihvatnog centra u Preševu.
Među izbeglicama je bio i Muhamed, koji je putovao sa ženom i decom. On kaže da je iz Sirije do sela Miratovac putovao za šest dana.
„Na naše putovanje iz Sirije do ovde nismo imali naglašenih problema, samo u Turskoj smo imali malo problema“, kaže Muhamed.
Dok je čekao bus u Miratovac sreli smo i bivšeg oficira sirijske vojske, koji je putova sa nekoliko članova njegove šire porodice.
„Pobegao sam iz vojske pre dve i po godine. Prvo sam osam meseci bio u Damask a onda sam ilegalno prešao u Liban, gde sam ostao godinu i po dana. Iz Libana, preko Turske, Grčke i Makedonije put sam prešao za osam dana“, kaže bivši pripadnik sirijske vojske, pod uslovima anonimnosti, dodavši da je njegov cilj otići u Nemačkoj ili u Norveškoj.
U Miratovcu sirijske migrante su pomagali volonteri Kancelarije mladih u Preševu, koji su ih usmerili prema autobusima, a takođe i predstavnici organizacije Centar solidarnosti i unapređenja iz Preševa, koji su izbeglicama delili vodu i hleb.
Iz Miratovca, izbeglice sa autobusima koje plaća UNHCR, putuju do Prihvatnog centra koji se nalazi na Železničkoj stanici u Preševu.
Za ovu svrhu, sa UNHCR-om ugovore imaju samo dve autobuske kompanije, a to su „Veli Trans“ i „Jedinstvo“.
Van Prihvatnog centra, odnosno čekajuću ulazak u kamp, bilo je više migranata nego u selo Miratovac.
Oni su tu čekali da se registruju i da uzimaju dokumenat, koji im dozvoljava slobodno kretanje u Srbiji za 72 sata.
Jedan od migranata koji je čekao za taj dokumenat je i Muhamed Ali, 17 godišnjak iz Sirije.
„Ja sam iz jednog grada u Siriji, gde nije bilo većih borbi kao u Homsu, ali ima hapšenja, ima slučajeva kada je čovek uzet pre godinu dana i ništa se još ne zna za njegovu sudbinu“, kaže Ali.
On je putovao sam jer je njegova porodica ranije pobegla u pravcu Ujedinjenih Emirata, međutim on je odlučio da ide u Nemačkoj, jer u Emiratima, kako kaže on, život je preskup.
Tokom čekanja izbeglice je pomogla organizacija Omladinski islamski forum iz Preševa, koji su delili kifle i sokove, a prema rečima predstavnika ove organizacije, Bejtule Veseli, ovo nije njihova prva akcija.
„Naš cilj je da barem malo pomažemo izbeglice koji dolaze sa Srednjeg istoka, pod teškim uslovima i sa problemima po granicama. Danas smo podelili oko 600 kifla, sokove i vodu, da barem malo ublažimo njihovu patnju“, rekao je Veseli za Titulli.com.
Iako je ovih dana pao broj izbeglica u Preševu, nevladine organizacije koje prate stanje na terenu kažu da se očekuje i narednom periodu dolazak migranata u ovom regionu, i njihov put prema zapadnoj Evropi./Titulli.com/