Lokale

Ngriten akuza penale për shkak të lapidarit në Preshevë

Ngriten akuza penale për shkak të lapidarit në Preshevë

[caption id="attachment_41354" align="aligncenter" width="576"] Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së para ndërtesës së administratës në Preshevë[/caption] Kryetari i Trupit Koordinues  për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë Zoran Stankoviq

26.Nov.2012 19:29
Rexhepi: Do ta çojmë kufirin deri në Vranjë

Rexhepi: Do ta çojmë kufirin deri në Vranjë

Kryetari i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare Orhan Rexhepi ka thënë për JUGpress se “Ivica Daçiq në katër vitet e fundit më së shpeshti ka vizituar Preshevën dhe Bujanocin, edhe ate sa herë duke arrestuar të rinjtë e pafajshëm shqiptarë

26.Nov.2012 17:34
Ismaili: Kryeredaktori me sistem totalitarë

Ismaili: Kryeredaktori me sistem totalitarë

[caption id="attachment_42953" align="aligncenter" width="576"] Seanca e Kuvendit Komunal të Bujanocit e mbajtur sot, prezent edhe opozita[/caption] Këshilltari i Lëvizjes së Progresit Demokratik Megzon Ismaili sot ka akuzuar për totalitariz

26.Nov.2012 17:10
Patriotët e Luginës mbërrijnë në Lushnje (video)

Patriotët e Luginës mbërrijnë në Lushnje (video)

Katër qytetarë Ekrem Avdija – Gjilan, Dilaver Musliu – Preshevë, Gani Shaqiri – Bujanoc, Nazim Ajdini – Medvegjë,  pas 14 ditesh rrugetimi ne kembe kane mberritur ne qytetin e Lushnjes.  Gjate te gjithe rruges, vargu i udhetareve te

25.Nov.2012 15:55
Partia e Çedës kërkon heqjen e taksave për shqiptarët

Partia e Çedës kërkon heqjen e taksave për shqiptarët

Partia Liberal Demokrate (PLD) e Çedomir Jovanoviqit që ka degën e saj në Preshevë i është bashkuar aksionit të Qendrës Shqiptare për Punësim (QSHP) për mbledhjen e nënshkrimeve për peticionin për heqjen e taksës së sigurimit të aut

25.Nov.2012 10:35
Lapidari nuk është provokim, jemi të amnistuar

Lapidari nuk është provokim, jemi të amnistuar

[caption id="attachment_28859" align="aligncenter" width="640"] Kryetari i OVL së UÇPMB-së në Bujanoc, Edmond Isufi[/caption] Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanoci

24.Nov.2012 19:44
QSHP, petecion për heqjen e taksave kufitare

QSHP, petecion për heqjen e taksave kufitare

Në disa qendra të Luginës së Preshevës, Iniciativa qytetare dhe e ashtuquajtura Qendra Shqiptare e Punësimit, kanë organizuar peticionin për heqjen e taksave kufitare të sigurimit, të cilat po vazhdojnë të getoizojnë shqiptarët e këtus

24.Nov.2012 17:25
Bujanoci feston 100 vjetorin më 27 nëntor (video)

Bujanoci feston 100 vjetorin më 27 nëntor (video)

Komuna e Bujanocit shënimin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë do ta festojë më 27 nëntor (të martën), në mënyrë që 28 nëntorin t’ia lë Vlorës në të cilën do të udhëtojë edhe udhëheqësia komunale. Komuna e Buja

24.Nov.2012 15:29
310 shqiptarë fillojnë të mësojnë serbisht

310 shqiptarë fillojnë të mësojnë serbisht

[caption id="attachment_42609" align="alignleft" width="259"] Foto ilustrim[/caption] Në Bujanoc dhe Preshevë, 310 shqiptarë të moshës 15 deri 30 vjeç, kanë filluar orët e para të shkollës në gjuhën serbe. Millica Rodiq, këshilltar

24.Nov.2012 15:07
I ndahen 10.000 franga studentëve të Luginës

I ndahen 10.000 franga studentëve të Luginës

Fondi Humanitar i Kosovës Lindore nga Zvicra sot ka bërë shpërndarjen e 10 mijë frangave zvicerane, nga 100chf për 100 studentë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës. Ndarja e mjeteve u bë në shtëpinë e kulturës “Abdulla Krashnica

24.Nov.2012 13:12