Kurti dhe Xhaferoviq: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, i rrezikshëm
Lokale

Kurti dhe Xhaferoviq: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, i rrezikshëm

23.May.2020 09:29
0

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti dhe kryesuesi aktual i presidencës trepalëshe të Bosnjës, Shefik Xhaferoviq, kanë thënë se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë do të ishte i rrezikshëm dhe se “politika që nuk ka pasur sukses gjatë luftërave të viteve 1990”, është kërcënimi më i madh me të cilin përballen këto dy vende.

Kurti dhe Xhaferoviq kanë biseduar të premten në telefon për marrëdhëniet dypalëshe për situatën me koronavirus dhe për bashkëpunimin në nivel kulturor dhe historik, është bërë e ditur nga Qeveria në detyrë e Kosovës.

Siç ka njoftuar kabineti i Kurtit, Xhaferoviq e ka falënderuar atë për heqjen e taksës 100 për qind ndaj prodhimeve të Bosnje-Hercegovinës ndërsa Kurti ka thënë se Kosova nuk do ta trajtojë Bosnjën njësoj sikurse Serbinë.

Më 1 prill, Qeveria në detyrë e Kosovës ka hequr taksën 100 për qind ndaj importeve të Serbisë dhe Bosnjës, por ndaj Serbisë ka vendosur masa reciprociteti.

SHBA-ja pret nga Serbia zbardhjen e djegies së ambasadës amerikane në Beograd
Vuçiq flet për shkëmbimin territorial: Jam gati të dëgjoj gjithçka
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration