Kupa e Botës: Franca bën kampionen, Giroud ‘rekordmenin’
Rajoni dhe Politika

23.Nov.2022 08:07
0

Franca ka fituar bindshëm 4-1 në takimin e parë në fazën e grupeve në Kupën e Botës, Katar 2022, përballë Australisë.

Kampionët në fuqi të Kupës së Botës me fitoren e arritur udhëheqin Grupin D me tre pikë. Danimarka dhe Tunizia vijnë pas tyre me nga një pikë. Dhe Australia qëndron në vendin e fundit pa pikë.

Skuadra e Didier Deschamps e nisi keq ndeshjen teksa në minutën e nëntë e pa veten në disavantazh pas golit të Craig Goodwin.

Pas golit, në minutën e 13, Franca kreu një zëvendësim të detyruar pasi Lucas Hernandez la fushën i dëmtaur, teksa vendin e tij e mori i vëllai, Theo.

14 minuta pasi ishte futur në fushë, Theo do të jepte një asist për mesfushorin e Juventus-it, Adrien Rabiot, me këtë të fundit që do të vendoste barazpeshën e përkohshme.

Pesë minuta më vonë, mesfushori Rabiot do të ishte njeriu asist. Ai nxori me portën e boshatisur sulmuesin e Milan-it, Olivier Giroud. Me këtë të fundit që nuk e pati të vështirë ta shtynte topin në rrjetë.

Goli i tretë për francezët do të vinte në minutën e 68 me autor Kylian Mbappe-n. Sulmuesi i PSG realizoi pas asistimit nga anësori i Barcelona-s, Ousmane Dembele.

Tre minuta më vonë, Giroud do të shënonte për të vulosur shifrat përfundimtare të takimit. Ky ishte goli numër 51 për sulmuesin e Milan-it me kombëtaren e Francës, duke barazuar një legjendë si Thierry Henry në listën e golashënuesve më të mirë në historinë e “Gjelave”.

Goli i Mbappe dhe ai i Giroud (i dyti) të realizuar me kokë, ishin të parët për një ndeshje të Francës në Kupën e Botës që nga finalja e vitit 1998 përballë Brazilit.

Notat e lojtarëve:

Source: Whoscored

Ndeshjet e radhës në Grupin D do të zhvillohen më 26 nëntor. Tunizia do të përballet me Australinë duke filluar nga ora 11:00. Franca përballet me Danimarkën duke filluar nga ora 17:00.

/Albanianpost/

Bolton: BE-ja s’mund ta zgjidhë problemin e Kosovës me Serbinë, ja pse isha për shkëmbim të territoreve
Amerikani Kupchan: Gjendja e krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbart rrezikun për dhunë