Fillojnë iniciativat politike për kuvendin e këshilltarëve shqiptarë në Preshevë

Nga Redaksia 06.07.2018 07:53

Me iniciativë të Partisë Demokratike Shqiptare lidhur me përgatitjen, organizmin dhe mbajtjen e seancës së kuvendit të këshilltarëve shqiptar të Luginës së Preshevës, u organizua takim konsultativ dhe pjesmarrës ishin liderët e subjekteve politike shqiptare, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, deputeti popullor Fatmir Hasani, përfaqësuesit e OVL UÇPMB-së nga Presheva dhe Bujanoci si dhe kryetari i këshillit për të drejtat e njeriut.

Të gjithë pjesmarrësit vlerësuan se pozita e shqiptarëve të Luginës së Preshevës vazhdon të jetë e përkeqsuar, ku diskriminimi shtetëror nga ana e Qeverisë serbe po vazhdon në të gjitha sferat e jetës.

Gjatë këtij takimi rëndësi e veçantë iu kushtua dialogut Prishtinë – Beograd, ku të gjithë të pranishmit u dakorduan se në saje të këtyre zhvillimeve është e më se e domosdoshme mbatja e seancës së Kuvendit të këshilltarëve shqiptar të Luginës së Preshevës, për të shprehur kërkesat dhe qëndrimin politik të shqiptarëve të Luginës në adresë të institucioneve të Republikës së Kosovës, bashkësisë ndërkombëtare dhe institucioneve shtetërore serbe.

Edhe për kundër ftesës së bërë, në këtë takim munguan kryetari i Alternativës për ndryshime si dhe kryetari i Grupit qytetar të Lëvizjes për reforma PDSH.

Në fund takimit të sotëm, të gjithë pjesmarrësit u dakorduan që para mbajtjes së seancës së Kuvendit të këshilltarëve shqiptar të Luginës së Preshevës të organizohet edhe një takim i radhës, i cili do të mbahet më 09.07.2018 (e hënë) në Komunën e Bujanocit.

Në Preshevë, 
05 korrik 2018

Shërbimi për informim i PDSH-së

Nga Redaksia 06.07.2018 07:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.