Në bazën “Jug” të Bujanocit kanë filluar stërvitjet ushtarake ndërkombëtare

Nga Redaksia 13.06.2018 09:16

Në Bujanoc kanë filluar ushtrimet ndërkombëtare ushtarake “Ujku Platinum 2018”, e cila do të zgjasë deri më 22 Qershor.

Po marrinë pjesë 500 oficerë , nënoficerë dhe ushtarë të forcave të armatosura nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës , Mbretëria e Bashkuar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Hungaria, Rumania, Mali i zi dhe Serbia, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, transmeton Titulli.com. 

Ushtrimi nga tema “ taktikat, teknikat dhe procedurat në operacionet shumëkombëshe - armë jo-vdekjeprurëse” dhe “operacione paqeruajtëse”, pjesëtarët e ushtrive pjesëmarrëse do të ushtrojnë përdorimin e armëve jo-vdekjeprurëse si dhe procedurat dhe veprimet kur angazhohen në operacione ndërkombëtare në një mjedis ndërkombëtar. 

Qëllimi është që nëpërmjet ushtrimeve të përmirësohet ndërveprimi, mirëkuptimi i ndërsjellët i anëtarëve të ushtrive të vendeve partnere në nivel taktik në rrjedhën e operacioneve të mbështetjes së paqes në nivel ndërkombëtarë, thuhet në deklaratë.  

Ushtrimet të cilat janë duke u bërë në terrenin e trajnimeve “Borovac” në bazën “Jug” të komunës së Bujanocit i ka hapur Koloneli Slobodan Stopa, komandant i Brigadës së Katërt të Ushtrisë dhe oficer i ushtrimit të planifikimit. 

“Si vendas, ne do sigurohemi që ju do të vizitoni monumentet e rëndësishme historike, që paraqesin ushtrinë e Serbisë”, ka thënë kolonel Stopa.

Ceremonia e hapjes zyrtare të stërvitjes “Ujku Platinum 2018” u ndoq nga komandant Goran Stamenkoviq nga komanda e ushtrisë tokësore, udhëheqësi i ushtrimeve kolonel Sladjan Stamenkoviq zëvendës komandant i njësive të qendrës së trajnimit për operacione shumëkombëshe, gjeneral-lejtnant Ivan Simonoviq dhe komandantët e njësive nga Bujanoci, ka shtuar Ministria e Mbrojtjes./Titulli.com/

Nga Redaksia 13.06.2018 09:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.