Srpski
Halimi: Nismo tražili odgovor od Koordinacionog tela
oziv Albancima sa juga Srbije da nastave razgovore sa vladom koji je nedavno uputio predsednik Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković, narodni poslanik Riza Halimi ocenjuje kao "neuobičajenu pretnju" i poziva međunarodnu zajednicu da se više uključi u rešavanje problema Albanaca na tom području.
Predsednik partije za demokratsko delovanje Riza Halimi rekao je Tanjugu da su lideri albanskih partija pismo uputili pre svega premijeru Ivici Dačiću i prvom potpredsedniku vlade Aleksandru Vučiću, a ne Koordinacionom telu i da je, kako kaže, "apsolutno neozbiljno da to telo daje odgovor".
Napominjujući da su u saopštenju Koordinacinog tela iznete, kako kaže "neuobičajene pretnje", Halimi tvrdi da to nije prvi put, da je takvih sutuacija bilo i ranije, ali da bi bilo najbolje da se sačeka odgovor Vlade Srbije, jer su se albanski lideri "ipak obratili najvišim državnim rukovodiocima da razgovaraju o veoma ozbiljnoj temi".
"Ovo je nastavak igre bez granice, a razgovore koji se pominju da su Albanci sada prekinuli, ustvari je prekinula vlada samim tim što je u toku ove godine drastično smanjeno finansiranje Nacionalnog saveta Albanaca na osnovu falsifikovanih podataka o broju Albanaca u Preševu, Bujanovcu i Medveđi".
Halimi kaže da se vlada rukovodi podacima iz popisa koji su Albanci bojkotovali 2001. godine, a prema kojima u Preševu ima 416, u Bujanovcu 244, a u Medveđi 521 Albanaca što je, kako navodi, diskriminacija prema jednoj nacionalnoj manjini.
Podatak da u te tri opštine ima oko 1.100, a ne, kako tvrdi, oko 57.595 Albanaca, bio je uzet i prilikom donošenja odluke o mreži sudova u tom delu zemlje, zbog čega, prema njegovom mišljenju, gubi svaki smisao daljih razgovora sa vladom.
On je dodao da je nadležnim organima skrenuta pažnja da se mora razgovarati o tome koliko Albanaca ima u Srbiji i da "Albanci konačno treba da znaju gde su i na čemu su".
Ukoliko Vlada nije spremna da sagleda problem realnog broja Albanaca koji žive na jugu Srbije, unapred zatvara vrata za bilo koje razgovore, smatra on.
Halimi kaže da od vlade očekuju ozbiljan pristup ovim problemima, i da su se zato obratili trenutno najodgovornijim ljudima u Vladi Srbije, a ne Koordinacionom telu koje je, kako tvrdi, apsolutno najodgovornije za ovakav neozbiljan pristup.
Na pitanje kako komentariše izjavu portparola visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Maje Kocijančić da bi Albanci trebalo da nastave razgovore sa Beogradom, Halimi je istakao da ovde "ne vidi koja je bila uloga EU ili njihovih predstavnika".
Prema njegovim rečima, ni OEBS nije imao nikakvu ozbiljnu ulogu, osim što je na početku pružio organizacionu pomoć koja je u međuvremenu prekinuta, tako da nisu ni prisustvovali razgovorima sa Dačićem, Vučićem i ministarkom zdravlja Slavicom Đukić-Dejanović.
"Prilikom razgovora sa Dačićem i Vučićem nije bio prisutan nijedan predstavnik OEBS-a, ni međunarodne zajednice, ni EU, dok je razgovoru sa ministarkom zdravlja prisustvovao predstavnik kancelarije OEBS-a u Bujanovcu", objasnio je on.
Halimi kaže da ima utisak da je, u ovom slučaju, uloga OEBS-a bila na veoma niskom nivou i apsolutno nejasna i zato je pozvao međunarodnu zajednicu da se više uključi.
Predsednik Koordinaciong tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković pozvao je još jednom prošle sedmice Albance s juga Srbije da se okrenu razgovorima i rešavanju problema građana u ove tri opštine i da od vlade i sada imaju pruženu ruku.
Stanković je u pisanoj izjavi naglasio da je "Vlada samim tim garant da će se o njima razgovarati i dogovarati poštujući isključivo i jedino Ustav, zakone i međunarodne konvencije - ni više ni manje".
Stanković je rekao da je siguran da albanski politički lideri u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa veoma dobro znaju pravni poredak ove zemlje, kao i da je država krajnje kooperativna, strpljiva i spremna za saradnju i da smatra "da ne bi trebalo to poverenje stavljati "na kocku".
Mund ti tregoni shoqërisë për këtë artikull!