Srpski
Dušan Janjić: Nije dobra vest što nema konkretnog dogovora
Politički analitičar, sociolog Dušan Janjić ocenio je danas da nije dobra vest što je bez konkretnog dogovora završena 15. runda političkog dijaloga Beograda i Prištine.
Ne potpisivanje sporazuma o telekomunikacijama bi moglo da ošteti poziciju Srbije. Možemo reći da 1. januar visi o koncu kao datum za međuvladinu konferenciju - rekao je Janjić.
On je istakao da je najkritičnije pitanje o telekominikacijama i da pretpostavlja da je beogradska strana "rekla da, jer bi u suprotnom već čuli Ketrin Ešton".
Kako je dodao, stavovi Ketrin Ešton o tom pitanju su jasno definisani i ultimativni.
Janjić je kazao i da pretpostavlja da je vezano za lokalne izbore na Kosovu većina stvari dogovorena i da je "priča o grbu više bila za srpsku političku javnost ovde i na Kosovu".
- Sve drugo što nisu dogovorili ide po kosovskim zakonima i biće teško srpskoj listi da se tome prilagodi, a ostalim učesnicima na tim izborima neće biti problem - ocenio je Janjić, koji je i predsednik stranke Aktivna Srbija.
Razgovori Beograda i Prištine se nastavljaju 8. septembra.
Janjić smatra da će međunarodni pozivni broj za Kosovo +383 najverovatnije biti aktiviran u narednih tri do pet godina, a da će do tada postojeći pozivni broj +381 ostati za fiksnu telefoniju i internet.
On je, gostujući danas na Televiziji Pink, kazao da će u tom periodu mobilni provajderi aktivirati bazne stanice u vlasništvu Telekoma, paće ljudi sa severa Kosmeta moći da koriste te signale kako bi izbegli cene rominga.
Janjić je ukazao da će na taj način porasti interes za kartice Telekma Srbija, što će mu doneti određenu zaradu.
- Kad Kosovo dobije +383 kao pozivni broj, otvoriće se pitanje da li Telekom može biti drugi provajder, ali bojim se da će dotle Telekom prodati - naveo je Janjić.
Suština je, kako je rekao, da će Srbi i drugi građani koji žive na teritorijama koje pokrivaju bazne stanice Telekoma imati jefitniji telefonski saobraćaj, objasnio je Janjić.
On je dodao da je brojeve +383 i +384 dobila još SFRJ za Kosovo, odnosno za Vojvodinu kako bi se povećao broj komunikacija, a birale su se administrativne jedinice bez obzira na državni status. Prema njegovim rečima, svaka naslednica SFRJ može da traži +383 broj i da ga ustupi Beogradu.
Janjić je dodao i da nije siguran da će Srbija obezbeđivati +383 pozivni broj za Kosovo, već da će to prema predlogu Ketrin Ešton raditi jedna od članica EU.
Mund ti tregoni shoqërisë për këtë artikull!