Çanak: Nëse nuk e pranojmë Kosovën do të shkoj Bujanoci, Presheva dhe Medvegja
Lugina

Çanak: Nëse nuk e pranojmë Kosovën do të shkoj Bujanoci, Presheva dhe Medvegja

24.Jun.2019 10:57
0

Lideri i Lidhjes Social Demokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak konsideron se zgjidhja për Kosovën është njohja e Kosovës, duke ofruar garanci ndërkombëtare për mbrojtjen e interesave kulturore dhe ekonomike të Serbisë, të cilat duhet të renditen në mënyrë të plotë, transmeton Titulli.com. 

"Për shembull, në qoftë se në teori, katër komunat në veri të Kosovës ishin" shkrirë "me Serbinë, a do ta njohë Beogradi zyrtar pjesën e mbetur të Kosovës si shtet i pavarur? Epo, sigurisht që do. Pra, nuk është çështja për të pranuar Kosovën, por në çfarë kufijsh, "tha Çanak për Blic.

Sipas tij nëse arrihet marrëveshje për ndryshim kufijsh nuk do të ketë befasi më pastaj.

“Nëse kufijtë ndryshojnë sipas origjinës etnike nuk do të befasohemi  pastaj nëse Kosova do të kërkojë  Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin”, është shprehur  Çanak./Titulli.com/

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration