Aksioni policorë në Bujanoc: Arrestohet grupa e drogës dhe armëve (video)
Lokale

Aksioni policorë në Bujanoc: Arrestohet grupa e drogës dhe armëve (video)

29.Dec.2020 07:50
0

Pjesëtarët e Ministrisë së Brendshme, Drejtoria e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Prokurorinë për Krimin e Organizuar, Xhandarmërinë dhe oficerët e policisë të Departamentit të Policisë në Vranjë, arrestuan tetë anëtarë të një grupi të organizuar kriminal, nën dyshimin e kryerjes së veprave penale të prodhimit dhe trafikimit të paligjshëm të drogës, mbajtja, mbajtja dhe trafikimi i armëve dhe eksplozivëve, transmeton Titulli.com.

Sipas kumtesës së policisë të arrestuarit janë drejtuesi i grupit të organizuar kriminal L.F. (1967) nga Bujanoci si dhe anëtarët e A.N. (1987), M.Zh. (1983), N.P. (1976) anëtar i Ushtrisë Serbe, M.J. (1983), Đ.M. (1984), M.P. (1989) dhe M.P. (1989).

Të dyshuarit akuzohen se nën organizimin e L. F. transportuan disa qindra kilogram marihuanë nga territori i Kosovës në territorin e Bujanocit dhe Nishit, ku siç dyshohet, ata e ruajtën atë për shitje të mëtejshme në të gjithë Serbinë.

“Ka arsye për dyshim se të dyshuarit transferuan marihuanë nga Kosova duke përdorur vendkalime alternative në një depo afër Bujanovacit ose Nishit, pas së cilës ata e transportuan atë te klientët e tyre me ndihmën e siç dyshohet, ushtarëve dhe një oficeri policie”, thuhet mes tjerash në kumtesën e policisë, përcjellë Titulli.com.

Gjithashtu, policia gjeti disa armë midis anëtarëve të grupit të organizuar kriminal gjatë kontrollit në apartamentet që ata përdorën.

Të dyshuarit u ndaluan deri në 48 orë dhe ata do të sillen në Prokurorinë e Krimit të Organizuar, së bashku me një kallëzim penal.

Në periudhën e mëparshme, gjatë aksionit, u sekuestruan gjithsej 333 kilogramë marijuanë, kështu që kallëzimi penal përfshiu edhe tre anëtarë të grupit të organizuar kriminal M.G. (1958), Ž.V. (1948) dhe oficeri i policisë J.B. (1983), të cilët akuzohen për të njëjtat krime dhe ata janë në paraburgim.

Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës së Serbisë, Aleksandar Vulin, tha me rastin e arrestimit të tetë anëtarëve të një grupi të organizuar kriminal se "Serbia nuk është dhe nuk do të jetë një vend i sigurt për tregtarët e drogës". 

"Tregtarët e drogës janë vrasës dhe kështu duhet të gjykohen. Nuk ka kriza të mëdha apo të vogla, secili është i madh dhe secili parandaloi vdekjen e të paktën një fëmije. Nuk ka të mbrojtur ”, tha ministri Vulin./Titulli.com/

 

Problemi i mospranimit të diplomave universitare prezantohet edhe në kuvendin e Serbisë (video)
Brenda dhomës së kontrollit nga ku nisi katastrofa e Çernobilit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration