Bërnabiq paralajmëron hapjen e një laboratori për teste të COVID-19 në Vrajë e jo në Bujanoc dhe Preshevë
Lokale

Bërnabiq paralajmëron hapjen e një laboratori për teste të COVID-19 në Vrajë e jo në Bujanoc dhe Preshevë

06.Aug.2020 07:46
0

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka paralajmëruar hapjen e disa laboratorëve nëpër Serbi por jo edhe ndonjë në Bujanoc ose Preshevë si zona të rrezikuara nga Covid019, transmeton Titulli.com. 

“Do të ketë ende laboratorë në Beograd, pasi është vatër e virusit. Do të hapen laboratorë edhe në Shabac, Uzhice, Zajeçar, Krushevc, Vranjë. Në kuadër të Institutit për Shëndetësi Publike do të hapim laboratorë edhe në Kragujevc dhe Mitrovicë”, ka thënë Bërnabiq, përcjell Radio Kontakt Plus.

Bërnabiq ka bërë të ditur se zinxhirin e laboratorëve që do të merren me testet PCR për COVID-19, do ta shtrijë edhe në Mitrovicë, përcjellë Titulli.com.

Deri më tash, institucionet paralele shëndetësore në veri të vendit, testet për COVID-19 i kanë kryer në Kralevë, Nish e qytete tjera të Serbisë.

Sipas saj, ky është rezultat i planit të Qeverisë së Serbisë për të qenë të përgatitur për vjeshtë dhe dimër.

Palmer: SHBA duan një marrëveshje gjithëpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi, shkëmbimet shpërqëndruese
Komuna e Bujanocit fton për paraqitje në specilizime për mjekësi në Kosovë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration