Serbia po e diskriminon informimin shqip, institucionet dhe deputeti heshtin
Lugina

Serbia po e diskriminon informimin shqip, institucionet dhe deputeti heshtin

07.Aug.2018 11:45
0
Gjendja e mediave në Jug të Serbisë ishte tema e diskutimit mes zyrtareve për media pranë Ministrisë së Kulturës dhe Informimit të Serbisë dhe përfaqësuesve të mediave nga ky rajon.

Ky diskutim u mbajtë në zyrën e Trupit Koordinues në Bujanoc ndërsa temë kryesore ishte financimi i projekteve mediale dhe gjendja e tanishme e informimit.

Ndihmësja e Ministrisë së Informimit, Sllavica Trifunoviç duke folur për vendimin e fundit të ministrisë tha se projketet e dorëzuara nuk ishin inovative.

Përfaqësuesit shqiptarë të mediave vlersuan se shteti i Serbisë po e diskriminon informimin shqip në komunat Bujanoc dhe Preshevë.

Në konkursin e fundit të ministrisë përkatëse është favorizuar RTV ” Bujanoci” me pronarë serb dhe pjesërisht disa mediume shqiptare.

Për mediat shqiptare është shqetësuese si përfaqësuesit lokal të komunave Bujanoc dhe Preshevë si dhe deputeti shqiptarë në parlamentin e Serbisë nuk reagojnë për këtë diskrimin./Titulli.com/

Halimi dhe Kamberi morën pjesë në 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit
Bujanoci, Presheva dhe Vraja shkojnë në Maqedoni për tu furnizuar me naftë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration