Në Bujanoc dhe Preshevë vijojnë shkollimin fillorë 62 nxënës-refugjatë
Lugina

Në Bujanoc dhe Preshevë vijojnë shkollimin fillorë 62 nxënës-refugjatë

07.Aug.2018 11:45
0
Në pesë shkolla fillore në Preshevë, Bujanoc, Vrajë dhe Bosilegradë vijojnë mësimet 90 fëmijë refugjatë ndërsa në shkollë të mesme në Vrajë vazhdojnë shkollimin 7 refugjatë, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Mentori në Ministrinë e Arsimit për shkollimin e refugjatëve, Sashko Nikoliq ka thënë se këta nxënës socializohen dhe pranohen në shoqëri.

“Kemi raste të mira në Bujanoc ku nxënësit refugjatë marrinë pjesë edhe jashtë angazhimeve shkollore. Shumica e refugjatëve janë nga Siria, Iraku, Irani dhe një pjesë e vogël nga Pakistani”, deklaroi Nikoliq, transmeton Titulli.com.

Sipas tij në shkollën fillore “Vuk Karagjiq” në Preshevë vijojnë mësimet 46 nxënës nga qendra e pranimit të refugjatëve ndërsa në shkollën fillore “Branko Radiçeviq” në Bujanoc mësojnë 16 nxënës-refugjatë të cilët i nënshtrohen kontrolleve sistematike./Titulli.com/

PVD me entuziazëm hapë fushatën parazgjedhore në Preshevë
Premiera "Maratonistët" hapën festivalin "Ditët e Komedisë Shqiptare "“Presheva 2017
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration