Mustafa: Bashkim me Kosovën, ideja e Thaçit e vonuar
Lugina

Mustafa: Bashkim me Kosovën, ideja e Thaçit e vonuar

05.Aug.2018 08:45
0
Politika në Luginën e Preshevës nuk është kundër qëndrimit të fundit të Hashim Thacit për një bashkim të mundshëm të këtyre territoreve me Kosovën.

Në një interviste dhënë për Vizion Plus, Kryetari i Partisë Demokratike shqiptare ne Luginëb e Presheves Ragmi Mustafa, njëkohësisht ish  kryetar I komunës së Presheves, madje thotë se ky propozim është I vonuar. Mustafa pohon se kështu do të rivihej ne vend një gabim i madh historik i lënies jashtë trojeve etnike të shumë shqiptareve në Serbi, Maqedoni e Mal të Zi. 

 Megjithatë duket se edhe faktori politik shqiptar në Luginën e Preshevës nuk është tërësisht e unifikuar kur vjen puna për një cështje kaq të rëndësisshme, edhe pse Ragmi Mustafa thotë se kjo gjë nuk do ta ndalë dëshirën dhe vullnetin e shqiptarëve të Serbisë për tiu bashkuar Kosovës. 

Drejtuesi i Partisë Demokratike shqiptare në Luginë thotë se nuk do të ishte aspak çudi apo dramë e madhe nëse Kosova do të sakrifikonte edhe Mitrovicën për të pasur në gjirin e vet Preshevën. 

Deklarata e Thaçit për korigjim të kufijve ka shkaktuar debate të shumta ne mjedisin politik të Kosovës. 

Megjithate kreu i shtetit duke i vendosur per ta cuar propozimin ne tryezen e dialogut me Beogradin.

Haliti kundër idesë së Thaçit: Shkëmbimi i territoreve, fatal
Thaçi: Kosovës t'i kthehet Presheva, Bujanoci dhe Medvegja
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration