Civilno društvo u Bujanovcu, puno organizacija, malo aktivnosti (Foto & Video)
Ojačanje civilnog društva, promocija glasa građana i demokratskih vrednosti, aktivizam mladih u jednom društvu su neki od ciljeva koje promovišu nevladine organizacije ili udruženja građana. A kako funksionišu, koliko su aktivne, koju podršku imaju i koje projekte realizuju ove organizacije u Preševu, Bujanovcu i Medveđi i koliko uspeju da realizuju njihove ciljeve i programe.U Bujanovcu postoje jedan veliki broj udruženja građana, a većina od njih iako su registrovane, nisu i tako aktivne.
Bejđet Seljimi, predsednik komisije za procenu projekata udruženja građana opštine Bujanovac, kaže za informativni portal Titulli da “opština Bujanovac daje dosta značaja saradnji sa udruženjima građana”.
“Za ovu godinu opština je izdvojila ukupno dva miliona dinara. Konkurs je bio u februaru i od 45 udruženja koje su konkurisale, 40 od njih su dobile sredstva. Ukupan iznos sredstava je bio milion i 860 hiljada dinara”, kaže Seljimi, koji dodaje da “na ovom konkursu većina su konkurisale udruženja građana, ali i sportski klubovi i kulturne organizacije, koje su upisane kao udruženje građana”.
Prema njegovim rečima, opština, odnosno komisija kojem rukovodi on, nisu uradili neku procenu oko realizacije projekata, ali ova udruženja, do sledeće godine kada će konkurisati opet, trebaju doneti izveštaje o realizaciji projekata.
Jedna od organizacija koja se trenutno izdvaja aktivizacijom mladih je Kancelarija za mlade opštine Bujanovac, koja funksioniše u okviru opštinske administracije.
Prema rečima koordinatora ove kancelarije, Vjolce Aliji, ova kancelarija ima za cilj povećanje kapaciteta mladih, a ove godine kao glavni princip rada ima humanizam.
“Kancelarija za mlade, osim raznih aktivnosti i projekata, na početku ove godine ja počela sa projektom o ljudskim pravima, koji se finansira od Saveta Evrope, i nastavila je realizacijom projekta ‘Edu karavan’, koji se trenutno realizuje, gde je naša organizacija lokalni partner”, kaže Aliu.
Prena njenim rečima, Kancelarija za mlade opštine Bujanovac sarađuje sa velikim brojem kancelarija za mlade u Srbiji, ali saradnju posebno jačaju sa multietničkim opštinama, kao što su one u Sanđaku i Vojvodini.
“Mi sarađujemo i sa udruženjima građana, kao što je ‘Građanske inicijative’, koja je aktivnija u Bujanovcu, ali takođe i sa ostalim organizacijama i lokalnim institucijama”, naglašava kordinatorka ove kancelarije.
Onda dodaje da je “kancelarija za mlade opštine Bujanovac jedna od 12 kancelarija koje su uzele vodič za rad sa osetljivim grupama, kao što su hendikepirane osobe, osobe sa sindromom ‘down’, sa romima i ostalim grupama”.
Ibrahim Ališani, je jedan od aktivista civilnog društva sa iskustvom od oko 10 godina. One je bio aktivan u radu nevladine organizacije Centar za civilne resurse (CRS) u Bujanovcu, i ovo iskustvo ocenjuje kao dovoljno dobrim.
“Naša organizacija se uglavnom bavila projektima sa mladima, zbližavanjem i upoznavanjem mladih raznih nacionalnosti, jer je naš grad multietnički, a škole podeljene”, kaže Ališani za naš portal.
Projekti organizacije CRS, prema njegom rečima, uglavnom su finansirani od ambasade Velike Britanije u Beogradu, ali i od drugih donatora.
“Mogu da kažem da smo naš cilj postigli 70 do 80 odsto”, završava Ibrahim Ališani.
“Uzimajući u obzir pregled stanja nevladinih organizacija u Preševskoj Dolini, a posebno u opštini Bujanovac, na papiru ima puno registrovanih organizacija, ali aktivne su vrlo malo, sem nekih organizacija koje imaju sedište u Beogradu”, kaže Egzon Lakna, aktivista poznate nevladine organizacije u Srbiji, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR).
“Ove organizacije koje dolaze iz Beograda realizuju projekte u opštini Bujanovac, i angažuju vrlo mali broj albanaca sa honorarima i simboličnim dnevnicama”, naglašava Lakna.
Prema njegom rečima, i organizacije koje su realizovali projekte u Preševskoj Dolini, to su uradile samo za dobijanje fondova, a ne za realizaciju ciljeva koje imaju predviđene programom i statusom.
Problem, prema Lakni, stoji i kod ovdašnjih mladih, koji nisu spremni da se aktiviraju u civilnom sektoru bez koristi ili beneficija.
Koliko je važno civilno društvo i postizanje rejtinga ovih organizacija, Lakna naglašava jedan slučaj, kada je njegovom inicijativom, organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava dobila sudski proces protiv beogradskog dnevnog lista “Informer”, koji je u jednom članku o svađi albanaca i srba u Beču u Austriji, koristila govor mržnje prema albancima.
Civilno društvo, odnosno nevladine organizacije u evropskim zemljima imaju važnu ulogu u društvu. Zbog toga ove organizacije trebaju da budu aktivnije, uzimajući u obzir da mogu doprineti boljem životu građana./Titulli.com/