Albanski uđbenici dele politički spektar u Dolini, saradnja sa Tiranom prihvatljivo rešenje (Video&Foto)
Upotreba uđbenika za albanske učenike Preševske Doline stvaralo je zastoj između ovdašnjeg političkog spektra, Vlade u Beogradu i nadležnih prosvetnih institucija.Jedan deo albankih političkih partija protestovale su ispred carinskog terminala u Preševu, gde se drže oko 103 hiljada uđbenika sa Kosova, koji su posvećeni učenicima osnovnih škola u Dolini, dok drugi deo kaže da je najbolje rešenje saradnja sa Albanijom.
Na protestima koji su bili organizovani od Nacionalnog saveta Albanaca glavni zahtev je bio da Vlada Srbije dozvoli upotrebu ovih uđbenika, jer se albanski učenici ovog regiona već duže suočavaju sa problemom nedostatka uđbenika na maternjem jeziku.
Demonstranti su nosili albanske nacionalne zastave i parole „Želimo naše knjige“, „Nema EU bez albanskih uđbenika“, „Ne na terminalu nego u školama“, i druge parole ispisane na albanskom i engleskom jeziku.
„Hoćemo reciprocitet. Kao što Srbi uče u Republici Kosovo, to i mi želimo da naša deca imaju uđbenike sa Kosova“, rekao je između ostalog, Jonuz Musiu, predsednik Albanskog Nacionalnog Saveta (NSA).
„Tražimo da se oslobađaju ovi uđbenici i da idu tamo gde su pošli, u rukama učenika osnovnog obrazovanja Preševske Doline“, rekao je predsednik opštine Preševo, Ragmi Mustafa, izveštava Titulli.com.
Mustafa je naglasio da Albanci nikad neće odustati od izvornih uđbenika na albanskom jeziku koji dolaze iz Republike Kosovo ili Albanije.
„Naš apel Vladi Srbije i međunarodnoj zajednici je da dozvole uđbenike za albanske učenike, da poštuju međunarodne norme, da ne krše prava Albanaca i da poštuju načelo reciprociteta“, rekao je Nagip Arifi, predsednik opštine Bujanovac.
Arifi je dodao da oni ne traže ništa više ili manje od onog šta je garantovano srpskim učenicima na Kosovu.
Na drugoj strani bivši predsednik NSA, Galip Bećiri, koji nije bio učesnik protesta, kaže da su protesti ispred carninskog terminala pogrešan pristup rešenja ovog problema.
„Terminal nije kriv, nego Ministarstvo prosvete i carina. Problem je u odnosima ministarstva prosvete Srbije i Kosova i to što je pitanje politizovano. Rešenje je da se što brže ustanovi saradnja sa Albanijom, jer Srbija ne priznaje Kosovo kao državu i svaki proces koji dolazi sa Kosova, ona sprečava“, kaže Bećiri.
Što se tiče stavova zvaničnika Vlade Srbije, Zoran Stanković, predsednik Koordinacionog Tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu, u ranije datoj izjavi za Titulli, rekao je da upotreba uđbenika sa Kosova problem dok se ne završe razgovori između Prištine i Beograda.
„Kada su u pitanju uđbenici sa Kosova i Metohije tu je problem dok se završe razgovori između organa vlasti u Prištini i Beogradu. Do tog trenutka postoji nemogućnost preuzimanja tih uđbenika“, rekao je Stanković za Titulli.com.
Ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dačić, tokom diskusije u republičkom parlamentu sa albanskim poslanikom Rizom Haljimijem, rekao je da albanska manjina u Srbiji neče učiti u školama da je Kosovo nezavisno.
„Hoćete da se uđbenici sa Kosova ili Albanije primenjuju u Srbiji, da se u Srbiji uči da je Kosovo nezavisno. To neće moći, možete da se pozivate na koga kod hoćete“, rekao je Dačić u parlamentu.
Šro se tiče Uprave carina Srbije, u jedinoj njihovoj izjavi oko ovog pitanja, na kraju oktobra prošle godine su putem saopštenja rekli da je rok privremenog smeštaja uđbenika produžavan jer traje postupak pribavljanja odobrenja za upotrebu od strane Ministarstva prosvete.
„Pomenuto odobrenje Ministarstva prosvete nije uslov za uvoz, ali bez njega korišćenje uđbenika u školama nije moguće“, rečeno je u saopštenju.
I tako, dok traje boravak uđbenika na terminalu i protivrečne izjave albansih političara sa zvaničnicima Vlade Srbije, albanski učenici Preševske Doline, u nedostatku uđbenika, još uče od beleški i skripti./Titulli.com/