Mustafa: Nëse injorohet Kosova Lindore, Kosova do të përballet me bllokadë
Lugina

Mustafa: Nëse injorohet Kosova Lindore, Kosova do të përballet me bllokadë

01.Aug.2018 08:37
0
Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Avni Klinaku, priti sot në takim Kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa.

Në këtë takim u diskutua gjerësisht për zhvillimet e fundit lidhur me bisedimet Kosovë-Serbi, zgjidhjen më të mirë për problemin shqiptaro-serb dhe gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë.

Klinaku, në emër të Lëvizjes për Bashkim, e mbështeti deklaratën e përbashkët të tri kuvendeve komunale të Kosovës Lindore, përmes së cilës kërkohet përfaqësimi i shqiptarëve të kësaj treve në bisedimet Kosovë-Serbi.

Sa i përket çështjes së pazgjidhur midis Kosovës e Serbisë, palët u pajtuan që hapi më i mirë drejt zgjidhjes është reciprociteti në të drejta midis banorëve të Leposaviqit, Zveçanit e Zubin Potokut dhe atyre të Preshevës, Bujanocit e Medvegjës, deri në ridefinim të kufijve, si zgjidhje përfundimtare për problemin.

Mustafa, duke shprehur mirënjohjen e tij për angazhimin e Lëvizjes për Bashkim për çështjen e shqiptarëve në Kosovën Lindore, tha se kjo është qasja e duhur ndaj problemit. Përndryshe, në rast se injorohet çështja e Kosovës Lindore, për pasojë, Kosova do të përballet me bllokadë për shkak të një asociacioni të fuqishëm dhe fuqisë bllokuese të serbëve në Kuvendin e Kosovës.

Ndërsa, Klinaku u zotua se LB do të angazhohet me tërë potencialin e vet në funksion të zgjidhjen së drejtë të këtij problemi dhe shprehu gatishmërinë për bashkëpunim në çdo aspekt.

Thaçi: Jo ndarje të Kosovës, por korrigjim të kufijve me Serbinë
Analistët e shohin si të pamundur ndarjen ose shkëmbimin e territoreve (Video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration