Shqiptari që do të bëhet milioner në Zvicër, nga komuna e Bujanocit (video)
Lugina

Shqiptari që do të bëhet milioner në Zvicër, nga komuna e Bujanocit (video)

24.Sep.2018 12:18
0

Në moshën 32-vjeçare, Enver Fazliji ka arritur më shumë se sa shumë të tjerë në tërë jetën e tyre. Është i nevojshëm një fat i vogël, thotë ai, por mbi të gjitha talenti, guximi dhe zelli sipërmarrës. Në këtë mënyrë, biri i një stinori shqiptar bëri një hap të madh në jetë.

Enver Fazliji ka lindur në Luginën e Preshevës. Kjo është një enklavë shqiptare në territorin serb, shkruan “SRF”, përcjell Albinfo.ch.

Atje ai kaloi gjashtë vitet e para të jetës. Pastaj babai i tij, i cili kishte ardhur në Zvicër si një punëtor stinor, i mori me vete atë dhe dy vëllezërit e tij. Enveri bëri një profesion si një nëpunës dhe themeloi kompaninë e tij të parë në moshën 19-vjeçare: Një kompani funerale myslimane. Ky ishte fillimi i një kthese të madhe në jetën e tij, transmeton albinfo.ch.

Ai punon dhe vetëm punon, sikurse varfëria të ishte pranë takeve të tij. Themeloi kompaninë e tij të funeralit dhe në të njëjtën kohë ka punuar gjashtëdhjetë për qind si nëpunës. Deri sa ai kishte përshtypjen se në te kishte shumë më tepër potencial, transmeton më tej Albinfo.ch.

Kështu që ai hyri në biznesin e patundshmërive. Filloi me blerjen e tokës dhe avancimin e planifikimit të një projekti në lejen e ndërtimit, duke i shitur gjithçka një kontraktori të përgjithshëm – sigurisht, me një fitim të mirë.

Reporterja zvicerane Simon Christen, Enver Fazlijin e shoqëroi për pesë vite me radhë dhe e dokumentoi ngjitjen e tij në piedestal. “Ju duhet të jeni të gatshëm për të ndërmarrë rreziqe”, thotë Enveri, “dhe të jeni të gatshëm të heqni dorë nga shumë gjera”. Ai nuk ia atribuon gjithçka suksesit, por shumicën po, shkruan Albinfo.ch.

Përfundimi i tij: “Ndoshta edhe ju keni nevojë për pak fat në jetë, por çështja qëndron më tepër në zellin dhe punën e madhe”.

Artikuj të ngjashëm

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration