Publikohen emrat e veteranëve të UÇPMB-së që përfituan kundërligjshëm pensione të Kosovës (emrat-lista)
Lugina

Publikohen emrat e veteranëve të UÇPMB-së që përfituan kundërligjshëm pensione të Kosovës (emrat-lista)

18.Sep.2018 10:57
0

Prokuroria Speciale e Kosovës ka dërguar në Gjykatën Themelore në Prishtinë listën e plotë me 20 mijë emrat që po cilësohen si veteranë mashtrues.

Pas publikimit të emrave të veteranëve të Zonës Operative të Drenicës, Pashtrikut, Nerodimës, Dukagjinit, Llapit, Karadakut, Operacionit "Shigjeta", Shtabit të Përgjithshëm, MMRK-së dhe të Shalës të cilët nga prokuroria po pretendohet se kanë përfituar pension kundërligjshëm, lajmi.net sot sjellë emrat e UÇPMB-së.

Në UÇPMB, ka 270 anëtarë veteranë të cilët prokuroria i kategorizon të rrejshëm.

Sipas prokurorisë  rreth 20 mijë veteranë të rrejshëm buxhetit të Republikës së Kosovës, i kanë shkaktuar dëme në shumë prej 68.153.533.14 euro.

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër 12 anëtarëve të Komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve të luftës së UÇK-së.

Aktakuza është ngritur ndaj: Agim Çekut, Nuredin Lushtakut, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelë Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj, Fadil Shurdhaj dhe Xhavit Jashari.

Lajmi.net është në vazhdimësi duke publikuar pjesë të aktakuzës voluminoze, mbi 900 faqe, që prokuroria ka bërë ndaj 12 anëtarëve të komisionit për veteranë.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

Artikuj të ngjashëm

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration